ZTP - zdravotní handicap může být v zaměstnání výhodou

17.06.2019

Spousty osob se zdravotním handicapem se zdráhá svému zaměstnavateli sdělit, že je držitelem ZTP. Nechtějí, aby na ně bylo pohlíženo se soucitem, nebo k tomu mají jiný důvod. Přitom držitelé průkazu ZTP jsou žádanými zaměstnanci pro mnoho výhod.

Držitel ZTP představuje pro firmu významnou finanční úsporu. Každá společnost a organizace s více než 25 zaměstnanci totiž musí povinně zaměstnávat zdravotně postižené osoby. 

Pokud tak nečiní, odvádí desetitisíce do státního rozpočtu, které však nejdou zpět do sociální sféry. Případně firma musí nakupovat výrobky nebo služby z chráněného trhu práce, a to ve výši 165 tisíc korun ročně za každého OZP zaměstnance, kterého by měla ze zákona zaměstnávat, ale nedělá to. Taková společnost navíc přichází i o slevu na dani z příjmu.

Firmy mají od úřadu práce nárok na příspěvek na úpravu pracoviště pro tento typ zaměstnanců. Podniky se proto nemusejí obávat, že by přijetím OZP znamenalo zvýšené náklady.

Požádejte si o statut OZP

Nemáte-li od České správy sociálního zabezpečení rozhodnutí o tom, že jste člověk se zdravotním postižením, požádejte svého asistenta, který Vám byl Dluhovou Poradnou přidělen a on už vás předá našemu personálnímu oddělení, které vám pomůže vše zařídit.