Základní pravidla pro podporu osobního rozvoje

19.10.2022

Hledáte cestu k tomu, jak se stát lepším člověkem? Potřebujete novou motivaci do pracovního života, chcete lépe vyvažovat kariéru a soukromí a jednoduše to dotáhnout v životě dál a být šťastnější?

Cest, jak na sobě pracovat a zdokonalovat se je spousty a každý z nás preferuje jiný přístup,  využívá různé zdroje informací a kolikrát nevíme jak a kde začít.

Knihy

Literatura zabývající se osobním rozvojem je velmi oblíbená, jelikož se díky ní dostanete k mnoha názorům uznávaných odborníků. Mezi různými autory a jejich metodami si můžete najít přístup, který nejlépe vyhovuje právě vám a zapracovat tak na sebereflexi, motivaci a třeba odstartovat výrazné životní změny. Naše tipy na literaturu najdete zde.

Kouč osobního rozvoje

Pokud nejste příznivci literatury, můžete se obrátit přímo na kouče, který vás bude cestou ve vašem rozvoji provázet. Jedná se o člověka, který v sobě pojí některé vlastnosti psychologa, mentora a učitele, ale neříká vám, co máte v životě dělat. Pouze usměrňuje vaše myšlenky a pomáhá k tomu, abyste sami dokázalo najít jednak svůj cíl, ale i cestu k němu.

Shrnutí základních pravidel osobního rozvoje:

Chovejte se k ostatním s láskou a respektem. Vnášejte radost do života lidí, najdete tak radost i sami v sobě. Navíc tito lidé vám to oplatí tím, že se k vám budou také chovat laskavě. Postupně začnete mít pocit, že si zasloužíte všechny ty vděčné úsměvy. Nedělejte to ale jen proto, aby s vámi ostatní jednali v rukavičkách.

Zapomeňte na minulost. Zasloužíte si nový začátek! Existuje mnoho lidí, kteří to měli v životě těžké. Neuzavírejte se jen kvůli smutku, zklamání nebo strachu z budoucích nepříjemností. Oceňte své pocity, ale hoďte je za hlavu. Važte si toho, co jste se díky svým chybám naučili a jak jste se díky nim změnili. Odpusťte si všem, kteří vám ublížili. Hlavně ale odpusťte sami sobě.

Odpusťte si. Netrestejte se za to, co jste udělali v minulosti. Raději se zaměřte na chyby jako na proces učení. Řekněte si: "Odpouštím si _______." Stoupněte si před zrcadlo a řekněte si to nahlas. Podívejte se sami sobě do očí a myslete to upřímně. Nikdy sami sebe neponižujte. A pokud ano, zasmějte se, uvědomte si, že se zabýváte minulostí a zapomeňte na to. Každý den je nový začátek. Pokud děláte něco, na co nejste zrovna pyšní, rozhodněte se, že s tím přestanete a pracujte na tom, aby se vám to podařilo.

Buďte vytrvalí. Pracujte na tom, abyste se měli rádi a akceptovali se takové, jací zrovna jste. Velkou součástí lásky je přijmout člověka takového, jaký je. To se neliší ani u lásky k sobě samému - naučte se milovat sami sebe. Když sami sebe akceptujeme, začneme přemýšlet nad tím, které nelichotivé vlastnosti bychom na sobě chtěli změnit.