Výhody a nevýhody práce z domova

22.04.2024

Práce z domova je fenoménem posledních let. Tento způsob výdělku se rozvíjel hlavně v pandemii, kdy nebylo možné docházet do kanceláře. Má mnoho výhod, a proto se home-office udržel až do dnešních dnů a jeho obliba stále stoupá. Má ale i mnoho negativ a opravdu to není typ zaměstnání pro každého.

Proč zvolit práci z domova?

Velkou výhodou je vlastní organizace času. Člověk pracující z domova si může nastavit svou pracovní dobu a přizpůsobit si výkon práce vlastnímu režimu, někdo tedy může být nejaktivnější po nocích, jiný zase ráno. Taktéž si lze své povinnosti rozdělit a část udělat dopoledne a zbytek večer. 

Pro osobu pracující z domova tedy není problém jít dopoledne za sportem a večer s přáteli do kina, i tak zvládne vykonat vše potřebné.

Při práci z domova můžete cestovat

Cestování je snem většiny dnešních lidí. Prozkoumávání koutů světa je bohužel nemožné při klasickém úvazku. Home-office práce ale umožňuje odcestovat na libovolně dlouhou dobu, a přitom nemusí cestovatel přijít o žádné finance, jelikož svou práci vykonává i v cizině.

Šetřete čas

Průměrný člověk tráví denně zhruba hodinu jen dopravou do zaměstnání a zpět. Za týden už se ale jedná o 5 hodin a za měsíc o 60. Když si připočtete ještě dobu strávenou přípravou, dostanete se až na enormní čísla. Práce z domova vám šetří tyto ztracené minuty, ty pak lze využít efektivněji, buď prodloužením pracovní doby, nebo větší mírou volného času.

Nevýhody práce z domova

I přestože kladů je poměrně dost, tento pracovní úvazek nemusí být pro každého. Jelikož můžete pracovat kdekoliv a kdykoliv, musíte být dostatečně cílevědomí a organizovaní, abyste zvládli udělat vše, co po vás zaměstnavatel požaduje. Vytvoření pracovního rozvrhu je pak velice náročné, naopak spousta zaměstnanců na home-officech si nechává veškerou činnost na poslední chvíli, dny před deadlinem skoro nespí, a i tak odevzdávají své dílo po termínu.

Odbíhání od práce

I ten nejcílevědomější člověk při home-officu odbíhá a dělá jiné činnosti. Flexibilita totiž umožňuje dát si pauzu a uvařit oběd, osprchovat se, dojít do obchodu atd., čímž se výkon samotné práce prodlužuje. Je potřeba sebereflexe, abyste vydrželi u činnosti delší dobu.

Samota

Zaměstnání má mnoho lidí spojené se společenským aspektem. Kolegové si společně povídají, chodí na obědy a dokáží si navzájem poradit. Zaměstnanec pracující z domu je vázaný jen sám na sebe, musí si poradit a být zvyklý na samotu. I to je jeden z důvodů proč mnoho osob, které mají možnost home-officu, stejně do kanceláře dochází.

Pomalejší profesní rozvoj

Rozvíjet se může každý sám o sobě i mimo svou profesi. Vzdělávání v oboru je ale přeci jen na pracovišti snazší. Vždy vám může poradit kolega a osobní zpětná vazba má větší efekt než například e-mail.