Užitečné tipy, jak ušetřit peníze 

07.08.2019

Našli jsme triky a tipy, které vám můžou pomoci zlepšit finanční rozpočet. Některé vám zaberou jen několik minut, jiné hodiny, další vyžadují trochu pravidelného úsilí. 

Dívejte se po slevách. Pokud už něco opravdu potřebujete koupit, využívejte akční nabídky, sezónní slevy, vyjednávejte s prodejci. Můžete tak ušetřit slušné částky.

Omezte stravování venku. Připravujte si vlastní obědy. Není to sice tak pohodlné, jako si zajít na meníčko do restaurace, ale šetříte tak nemalé výdaje.

Nakupujte se seznamem. Pokud se budete seznamu držet, nakoupíte pouze to, co potřebujete a u pokladny vás nezaskočí nákupní vozík plný zbytečností.

Naučte se říkat NE lákavým nabídkám.

Jezděte hromadnou dopravou. Zvážili jste přestoupit na autobus, vlak nebo tramvaj? S ohledem na aktuální ceny benzínu můžete ušetřit velké částky.

Zbavte se kreditních karet. Pokud se neumíte ubránit používání kreditních karet a nakupujete na dluh, je nejvyšší čas se všech kreditních karet zbavit.

Plaťte v hotovosti. Peníze se utrácí snadněji, pokud platíte kartou. Snažte se proto platit hotově.

Vytvořte si rozpočet. Rozpočet je nezbytný základ. Z dluhu se nedostanete, pokud nevíte, kam všechny vaše peníze směřují.

Přestaňte investovat. Přesně tak, čtete dobře. Začněte spořit až v okamžiku, kdy se zbavíte všech dluhů (kromě hypotéky).

Vytvořte si rezervu. Minimum je 20 000 Kč. Jakmile se dostanete z dluhu, vytvořte rezervu ve výši 3 až 6tinásobku měsíčních výdajů.

Neposlouchejte rady známých, kteří jsou na tom stejně (nebo ještě hůř) než vy. Za několik let nebudete mít finanční potíže, oni se budou stále potácet v dluzích a nebudou mít jakékoliv úspory.

Hledejte způsoby jak si přivydělat. Pokud s vašimi příjmy stále nevycházíte, je čas najít další zdroje příjmu (ideálně legální).

Udržujte se v kondici. Lepší zdraví znamená menší výdaje za doktory a léky. Choďte, běhejte, jezděte na kole, cvičte. A samozřejmě přestaňte kouřit - uděláte něco pro zdraví a ještě ušetříte.

Vzdělávejte se. Účastněte se kurzů, čtěte weby a knihy zaměřené na osobní finance.

Setkávejte se s přáteli, kterým se daří. Najděte někoho, komu se daří správně hospodařit s penězi - a nechte si poradit.