Ukončení pracovního poměru z důvodů organizačních změn
Možností, kdy mohou zaměstnanci dostat od svého zaměstnavatele výpověď, není podle zákoníku práce mnoho. Jednou z variant je výpověď z organizačních důvodů. Co si ohlídat, když dostane takovou výpověď. Na co máte nárok?
Co jsou organizační důvody?
Při zhoršené hospodářské situaci zaměstnavatele, neschopnosti vytížit zaměstnance v plném rozsahu jeho pracovní doby, případně při potřebě ušetřit mzdové náklady se nabízejí důvody uvedené v § 52 písm. a) až c) zákoníku práce, souhrnně označované jako organizační důvody.
Výpověď daná zaměstnavatelem
Na rozdíl od zaměstnance, který smí pracovní poměr ukončit bez uvedení důvodu, může zaměstnavatel pracovní poměr skončit výpovědí danou zaměstnanci pouze ze zákonem jmenovaných důvodů, přičemž u některých z nich náleží zaměstnanci právo na odstupné. Jedná se o tzv. organizační důvody výpovědi a patří sem:
- zrušení zaměstnavatele nebo jeho části,
- přemístění zaměstnavatele nebo jeho části,
- nadbytečnost zaměstnance v důsledku rozhodnutí zaměstnavatele o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce či jiných organizačních změnách.
Každá výpověď musí být učiněna písemnou formou, stejně tak i její odvolání a souhlas druhé strany s tímto odvoláním. Pracovní poměr přitom skončí uplynutím výpovědní doby, která činí 2 měsíce, nedohodnete-li se se zaměstnavatelem písemně jinak a počíná běžet prvním dnem následujícího kalendářního měsíce po doručení výpovědi s tím, že její konec připadá na poslední den příslušného kalendářního měsíce.
Výše odstupného a jeho výplata
Není-li jiné dohody, výše odstupného je za zákona odstupňována v závislosti na počtu odpracovaných let u zaměstnavatele:
- 1 až 2 roky – dvojnásobek
- 2 a více let – trojnásobek
Výplata odstupného pak musí ze zákona proběhnout v nejbližším výplatním termínu pro výplatu mzdy poté, co pracovní poměr takto skončí.