Tipy a triky pro větší efektivitu

13.12.2019

Každý z nás by si někdy přál, aby měl den 48 hodin. Rodina, práce, soukromé aktivity. Není vždy lehké všechny  činnosti skloubit tak, abychom se cítili uvolněně a přitom měli pocit, že vše zvládáme. Představíme vám pár rad a tipů, jak vše efektivně zvládnout.

Používejte diář - buďte organizovaní                             Napište si vše, co chcete během jednoho dne nebo týdne splnit. Rozhodněte se, v jakém pořadí to uděláte. Pokud to bude možné, naplánujte si celý den, abyste věděli, kdy se budete muset věnovat které činnosti a kdy si budete moci dopřát pauzu. Ideální je začít po ránu s náročnějšími úkoly, protože vaše tělo a mozek má nejvíce energie. Systematicky úkoly plňte. Škrtejte to, co je již hotovo, budete mít dobrý pocit z vykonané práce.

Pokud máte úkoly, které jste chtěli udělat už dávno, ale zatím jste se k tomu nepřinutili, neodkládejte je. Určete si časový limit nebo datum, kdy musejí být splněné a pusťte se do toho.

Všímejte si efektivity své práce                                                                                                    Nemyslete na to, zda jste nebo nejste produktivní, ale později se zamyslete nad tím, zda se vám podařilo soustředit se, zda jste se drželi svého plánu a zda jste stihli vše včas. Všímejte si neočekávaných problémů nebo narušení pracovního procesu a zamyslete se nad tím, jak se tomu v budoucnu vyhnete.

Zbavte se zdrojů rozptýlení                                                                                              Zavřete email a sociální sítě a vypněte si všechna upozornění, která by vás mohla rozptylovat. Pokud je to nutné, vyhraďte si několik minut denně na procházení emailu a sledování Facebooku, ale při práci tyto programy zavírejte, jinak to nepříznivě ovlivní vaši produktivitu.

Věnujte se vždy jen jedné věci                                                                                                     Lidé si myslí, že zvládají dělat více věcí najednou, ale pravdou je, že lidé se dokážou soustředit vždy jen na jednu věc najednou a když se snaží dělat více věcí, nakonec neudělají nic pořádně. Kdykoli budete chtít přebíhat od jedné věci k druhé, budete zbytečně ztrácet čas. Pokud chcete být opravdu produktivní, vyberte si jeden úkol a pracujte na něm, dokud ho nebudete mít hotový. Potom přejděte k dalšímu úkolu.

Další obecná pravidla jsou mj. dostatek spánku a zdravá strava.

Níže uvádíme odkaz na knihu Stephena Coveyho - 7 návyků skutečně efektivních lidí o které jsme psali v tomto článku.