TED Talks

09.03.2023

Jestli se učíte anglicky, pravděpodobně znáte TED Talks, krátká nebo delší videa na nejrůznější témata od spousty řečníků z celého světa. Věděli jste ale, že TED Talks můžete poslouchat i v češtině? Pojďme se na to podívat podrobněji.

Videa TED můžete najít buď přímo na stránkách TEDx Prague nebo na YouTube TEDx Prague.

TEDxPrague je nezisková iniciativa, jejímž centrem jsou myšlenky hodné šíření – sdílení podnětných nápadů a příběhů. TEDxPrague vznikl v roce 2009 inspirován TED a pod jeho licencí. Je součástí celosvětového nezávislého hnutí TEDx.

TED (zkratka z Technology & Entertainment & Design) je globální nadace věnovaná myšlenkám hodných šíření působící od roku 1984. V současné době zahrnuje mezioborové konference TED, TEDGlobal, TEDYouth a TEDWomen, výroční cenu TEDPrize, živé vysílání, rozsáhlý videoarchiv přednášek otitulkovaných dobrovolníky v desítkách národních jazyků, po celém světě nezávislé (licencované) konference TEDx a další komunikační kanály.

Zdá se vám, že řečník mluví příliš rychle? Jednoduše si zpomalte tempo řeči, stačí v pravém dolním rohu kliknout na ozubené kolečko a ukážou se vám všechny dostupné možnosti tempa.

Zpomalení je skvělá možnost nejen pro snazší porozumění, ale také pro trénink výslovnosti. 

Zejména pokud jste fanoušci tzv. "stínování" (shadowing), kdy opakujete, co slyšíte, okamžitě po mluvčím, mluvíte tedy současně s ním, jen s drobným zpožděním. Samozřejmě si také můžete video kdykoli stopnout nebo pustit znovu, ať už celé, nebo jen část, kterou potřebujete.

Kdo tuhle metodu někdy zkoušel, ví, že u rychlejších projevů, je pro studenta prakticky nemožné tempo řeči stíhat. Se zpomalením to ale reálné je. Navíc právě tato metoda je pro správný nácvik výslovnosti a intonace jedna z nejefektivnějších.