Rychločtení - naučte se číst efektivněji

22.09.2019

Denně narazíme na tolik zajímavých článků a inspirativních knih které bychom chtěli přečíst, jenže kde na to vzít čas? Ať už je čtení vaším koníčkem či jen denní rutinou, je dobré tuto techniku ovládat a tím pádem tak můžete přečíst v krátkém čase mnohem více textu. Jak toto umění ovládnout a co vám k tomu dopomůže si představíme v tomto článku.

Představíme vám, jak efektivně a rychleji se naučit číst. Efektivně znamená schopnost využít různých metod během čtení, rychle pak znamená, že zvýšíš počet přečtených slov za minutu bez toho, aby došlo ke ztrátě pochopení (porozumění).

Koncentrace

Je třeba si koncentraci trénovat. Čím více má člověk tendence odbíhat od textu myšlenkami jinam, tím více ho text nebaví, ztrácí čas a hlavně klesá porozumění textu. Koncentraci je dobré cvičit na nějaké rutinní činnosti (a přemyšlení nad ni) nebo na soustředění se na jeden předmět.

Motivace a návyky

Aby text více bavil, je třeba se umět namotivovat. Pomůže odpovědět si na otázky typu "v čem mi pomůže, že to budu znát", "co je cílem textu a co je mým cílem", "co již znám", "co potřebuji znát" a další otázky. Také je třeba umět s textem lépe pracovat. Jde o to, že je vážně nuda text jenom bezmyšlenkovitě číst. Je třeba být aktivní čtenář. Dobrý čtenář je aktivní u jakéhokoli textu. I u toho, jehož obsah ho příliš nezajímá.

ROZEČTISE.CZ - online kurz

Díky kurzu zvládnete postupně přečíst více znaků v textu najednou (tzn. rozšíříte své zrakové rozpětí) a současně se pohybovat plynuleji po řádku díky lepším očním fixacím a správným čtecím návykům. Jde o online aplikaci, která samoukům pokrývá vše potřebné - zprostředkovává potřebnou teorii ve formě psaných vysvětlení, vizuálních doporučení i videí a především poskytuje dostatek procvičovacích materiálů pro samostatné učení. Postup výukou je rozdělen do 20 výukových lekcí, které postupně rostou na obtížnosti. Každá tato lekce zahrnuje část rozšíření zrakového rozpětí, zlepšení očních fixací, část nezbytné teorie s krátkým testem a nakonec test rychlosti čtení pro zakončení lekce.