Recepty nabité vitamíny

13.05.2024

V dnešní době, kdy si mnozí uvědomují důležitost zdravé stravy pro posílení imunity a celkového zdraví, stále více lidí se zajímá o různé způsoby, jak do svého jídelníčku začlenit více vitamínů a minerálů. Správná výživa je klíčem k udržení silného a odolného těla. Jaké jsou tipy na chutné recepty, které jsou plné vitamínů a zdraví prospěšných látek?

Vitamíny jako základní stavební kameny zdraví

Vitamíny jsou zásadní pro správnou funkci našeho těla. Patří mezi ně různé látky, které podporují imunitní systém, zdravou kůži, kosti, svaly a mnoho dalších tělesných funkcí. Mezi klíčové vitamíny patří vitamín C, který posiluje imunitní systém, vitamín D, podporující zdravé kosti, vitamín A, důležitý pro vizuální systém, a vitamín E, silný antioxidant pro ochranu buněk. 

Abychom zajistili dostatečný příjem vitamínů, je klíčové zařadit do svého jídelníčku různorodou stravu. Ovoce, zelenina, ořechy a semena jsou skvělými zdroji vitamínů. Ty jsou nenahraditelnou součástí našeho stravování a jejich správný příjem má pozitivní vliv na naše celkové zdraví.

Zeleninové smoothie na vitalitu

Jedním z nejlepších způsobů, jak získat denní dávku vitamínů a minerálů, je příprava zeleninového smoothie. Stačí mixovat různé druhy zeleniny, jako je špenát, kapusta, mrkev a rajčata spolu s ovocem, jako jsou banány a jahody. Tato směs je bohatá na vitamín C, vitamín K a další antioxidanty, které podporují imunitní systém a dodávají energii na celý den.

Ovesné kaše s ovocem pro lepší start dne

Pokud hledáte tip na vyváženou snídani, ovesné kaše jsou skvělou volbou. Stačí smíchat ovesné vločky s mlékem nebo vodou a přidat čerstvé nebo sušené ovoce, jako jsou banány, jahody nebo švestky. Ovesné vločky jsou bohaté na vitamíny B a vlákninu, která pomáhá udržet stabilní hladinu energie během dopoledne. Tato snídaně je rychle připravená a můžete ji upravit podle svých chutí a preferencí.

10 tipů pro zdravé svačiny

1. Hummus + tyčinky z mrkve

Kupte hummus prodávaný na váhu nebo v jednotlivých porcích (50 gramů), nebo si ho připravte doma. Pak nakrájejte jednu velkou šťavnatou mrkev plnou vitamínů. Mrkev můžete střídat řapíkatým celerem, okurkou, paprikou nebo cherry rajčátky. Na domácí hummus vymíchejte v mixéru do hladka 300 g konzervované cizrny, šťávu ½ citronu a 2 polévkové lžíce tahini pasty. Přidejte sůl, pepř a česnek podle chuti.

2. Jablko + přírodní mandlové máslo

Tato svačinka dodá bílkoviny a uspokojí chutě na sladké i slané. Nakrájejte větší šťavnaté jablko a jako dip použijte neslazené mandlové máslo. Jedna porce mandlového másla jsou 2 polévkové lžíce a dodá tělu až 7 gramů bílkovin.

3. Cottage + čerstvé ovoce

1 šálek čerstvých jahod a asi 10 kuliček hroznového vína smíchejte s půl šálkem nízkotučného sýra Cottage nebo tvarohu. Jahody mají více vitamínu C než pomeranč a přitom mají přirozeně nízký obsah cukru, takže nerozkolísají hladinu krevního cukru. Hrozny zasytí a kromě toho, že mají skvělou chuť, dodávají tělu antioxidanty. Cottage a tvaroh jsou bohaté na bílkoviny, které vám dodají energii a přitom jen něco kolem 100 kalorií.

4. Tuňáková pita kapsa + zelenina

Použijte tuňáka naloženého ve vodě a polovinu celozrnného pita chleba. Naplňte kapsu tuňákem a máte mini-proteinové jídlo s pouhými 70 až 80 kaloriemi. Celozrnná pita tělu dodá vlákninu a energie ve formě komplexních sacharidů. Tuňák výborně chutná také na celozrnném nebo žitném knäckebrotu. Přidejte zeleninu, aby vaše svačinka obsahovala také vitamíny.

5. Řecký jogurt + čerstvé ovoce

Smíchejte bílý nízkotučný řecký jogurt s ¼ šálkem neslazených ovesných vloček, ořechů a pšeničných vloček. Porce jogurtu dodá tělu vápník, vločky obsahují vlákninu a ořechy jsou bílkoviny. Tato svačinka nabízí mnoho variant, protože můžete střídat typy ořechů, přidat skořici a čerstvé ovoce.

6. Mandle + čerstvé ovoce

Mandle jsou synonymem pro zdravou výživu. Jsou bohaté na bílkoviny . Stejně jako se všemi ostatními semeny a ořechy je přes noc namočte ve vodě přes, ráno slijte a pomalu sušte v troubě nebo opražte na sucho na pánvi bez přidání soli nebo cukru. Když k hrstce mandlí (10 až 14 mandlí maximálně) přidáte čerstvé sezónní ovoce, budete mít jednu z nejzdravějších svačinek.

7. Vejce na tvrdo + zelenina

Natvrdo vařená vejce jsou lehká svačinka, která se hodí na cesty a poskytne tělu asi 7 gramů bílkovin při pouhých asi 85 kaloriích. Vaječné bílky jsou považovány za základ zdravé výživy, ale nevzdávejte se ani žloutku. Žloutky jednak výborně chutnají a navíc jsou plné kvalitních a prospěšných látek pro lidský organismus. Přidejte libovolnou zeleninu, protože zelenina nikdy neublíží.

8. Pomazánka z lučiny + křupavý chléb

Smíchejte 100 g lučiny, jednu strouhanou šťavnatou mrkev a hrst rozinek. Namažte na celozrnný nebo žitný knäckebrot.

9. Mini sýr + hrozny

Jednotlivé porce sýra, jako je Mini Babybel, jsou skvělá, protože jsou snadno přenosné. Když k nim přidáte hroznové víno (nebo jiné ovoce), budete mít výjimečně dobrou a výživnou odpolední svačinku, která tělu dodá bílkoviny, energii a vitamíny.

10. Banánové smoothie z kefíru

Jeden šálek kefíru obsahuje až třikrát více probiotik než stejná porce jogurtu, dodá tělu 11 gramů bílkovin a pokryje čtvrtinu denní potřeby vitaminu D . Kefír je také z 99% bez laktózy, takže je dobrou alternativou mléka pro ty, kdo mají potíže s trávením tradičních mléčných výrobků. Smíchejte ho v mixéru se zralým banánem a máte pohotovou vitamínovou svačinku, která zasytí.