Proč je prospěšné číst knihy

20.04.2023

Čtení stimuluje mozek k rychlejší činnosti, ale má vliv i na mentální schopnosti, emocionální rovnováhu a dobrou náladu. Nemusíte číst každý den, stačí přečíst jednu knihu měsíčně.

Stimuluje mozek

Vášemu velice prospívá, když čtete, navíc poskytuje mozku stimulaci a tím ho zjednodušeně zlepšuje.

Redukuje stres

Nezáleží na tom, jak jste vystresovaní, když se ponoříte do perfektně napsaného příběhu, na všechno rázem zapomenete. Kvalitní román Vás skutečně dokáže odpoutat od starostí skutečného světa. Na druhou stranu, naučný článek Vás rozptýlí a donutí Vás uvažovat (také sníží stres).

Vědomosti

Všechno co si kdy přečtete nějak naplní vaši hlavu, z každého kousku textu si něco málo vezmete. Nikdy nevíte, kdy Vám to může přijít vhod. Čím více máte vědomostí, tím jednodušší pro Vás bude řešit jakékoliv problémy.

Navíc si pamatujte, někdy se může stát, že ztratíte naprosto všechno: rodinu, majetek, práci, peníze. Ale vaše vědomosti Vám nikdy nikdo nevezme, ty s Vámi zůstanou na věky.

Zvýší slovní zásobu

Během čtení se neučíte slova nuceně, všechno to přichází tak nějak samo. Postupem času zjistíte, že používáte slova, která jste nikdy před tím nepoužili. Je to proces, který využívá informace z minulé části, všechno, co si přečtete si nějak zapamatujete. Slova se sice vloží do vaší podvědomé paměti, ale to neznamená, že je nebudete nikdy používat. Být výmluvný a znát mnoho slov není rozhodně na škodu. Hodí se to téměř ve všech profesích, šéfové navíc milují lidi, kteří se umí vyjádřit a také je rádi povyšují a zvyšují jim mzdy.

Zlepší paměť

Čtení je pro naší paměť skvělé, jelikož ji trénujeme. Uveďme si příklad, při čtení si musíme pamatovat jména hlavních postav, jejich motivy, vedlejší děj, hlavní děj, historii světa z knížky, pozadí situace. Opravdu toho není málo, během čtení si musíme zapamatovat ohromné hordy informací, ale i tak to v pohodě zvládáme.

Ještě vytváříte nové propojení synapsí (mozkové cestičky) a posilujete ty stávající. To pomáhá zlepšovat krátkodobou paměť, také to stabilizuje naši náladu. No není to skvělé?

Zlepšuje koncentraci a soustředění

Tato vlastnost je během učení nezbytně důležitá. Bez soustředění bychom se nebyli schopni učit více než 20 minut. V dnešním světě je naše pozornost stále rozptýlená, během 5 minut jsme schopni být aktivní na fb, přitom si kontrolovat na mobilu instagram, odepisovat na mail a v druhém okně hrát nějakou online hru. Tento multitasking zvyšuje stres. Nejlépe totiž pracujeme, když se věnujeme jen jedné činnosti.

Zkuste číst 15-20 minut denně, uvidíte jak to zlepší vaši koncentraci během dne. Budete opravdu překvapeni, jak dokáže čtení utřídit vaše myšlenky a zvýšit produktivitu během dne, bez pochyb důvod proč číst.