Proč je důležité na sobě pracovat a neustále se rozvíjet

24.01.2020

Zájem o osobní rozvoj je v současné době obrovský. Na trhu je nebřeberné množství knih, které se touto tématikou zabývají. Internet je plný rad a informací, jak dosáhnout zlepšení v životě. Ale i přes všechny tyto skvělé informace, mnoho lidí pravděpodobně neví, kde by měli začít. Zde jsou některé z nejčastějších předpokladů osobního rozvoje, které vám pomohou v začátcích.

Osobní rozvoj není něco, co se lze naučit a vstřebat přes noc. Je to nikdy nekončící proces. Naše životy se neustále mění, a tak jsou vždy nové a lepší způsoby, jak myslet a jednat. Vždy existuje pokrok.

Jste odpovědní za to, jak žijete svůj život. Lidé, kteří jsou na cestě osobního rozvoje, pochopili, že jejich myšlení a jednání hraje velkou roli v tom, co od života chtějí a dostanou.

Je třeba definovat, co chcete, než toho budete moci dosáhnout. Mnoho lidí prochází životem bez cíle. Je nutné najít a určit naše hodnoty a priority v životě, než jich budeme moci dosáhnout. 

Aktivně se snažit změnit svůj život není procházka růžovým sadem, ale často vyžaduje úsilí, a dokonce i selhání.

Ať už si svůj vlastní rozvoj aktivně uvědomujeme, nebo ne, tak se stále měníme a vyvíjíme. My všichni jsme na nějaké cestě osobního rozvoje, ale někteří získali více kontroly nad svým osudem, než ostatní.

Vaše myšlenky určují směr. Někdy si myslíme, že naše myšlenky jsou nepodstatné a nedůležité, ale to je velký omyl. To, na co myslíme, silně ovlivňuje, jak budeme jednat. A to jak budeme jednat, určí výsledky, které od života dostaneme.

Vaše zvyky určují směr. Jak bychom se měli zaměřit na změnu našich myšlenek, tak bychom se také měli zaměřit na objevování nových návyků. Jak se říká, "když budete dělat to, co jste dělali vždy, dostanete to, co jste dostali vždy." Někdy nebudeme vědět, co je správný postup, dokud nebudeme experimentovat s různými věcmi.

Přítomný okamžik je vaše místo moci. Každé vědomé rozhodnutí, které učiníme, a každý čin, který se odehrává v přítomném okamžiku, formuje naši budoucnost. Čím jsme více naladění na přítomný okamžik, tím větší máme kontrolu nad zbytkem svého dne.

Poučit se z minulosti. I když nemůžeme změnit naši minulost, tak se můžeme ohlédnout a poučit se z našich minulých chyb a minulých úspěchů.

Dívat se optimisticky do budoucnosti. Ne vždy víme, co může přinést budoucnost, ale pokud budeme i nadále optimističtí a doufat v to dobré, je to rozhodně lepší, než neustále spílat nad tím hrozným, co se může stát. To ničemu dobrému nepřispěje.


Níže uvádíme odkaz na knihu Jak přestat příliš přemýšlet od světoznámého a uznávaného autora v oblasti osobního rozvoje Eckharta Tolleho, kde je velmi srozumitelným způsobem kniha prezentována.