Přerušovaný půst
V posledních letech se do popředí zájmu dostává přerušovaný půst. Jde o způsob stravování, který má na naše zdraví pozitivní vliv a stále více vyvrací to, co bylo po dlouhá léta naprosté dogma. A to jsou malé porce jídla v průběhu celého dne. Naše těla se vyvinula tak, aby byla schopna vydržet bez jídla mnoho hodin a dokonce i několik dní.
Základní principy přerušovaného půstu
Během přerušovaného půstu se střídají přesně daná časová okna jídla a půstu.
Nejrozšířenější je režim 16/8. To znamená, že se 16 hodin úplně postíte a 8 hodin jíte. I my vám pro začátek tento režim doporučujeme. Velkou výhodou režimu 16/8 je, že většinu půstu strávíte spánkem.
V době půstu nekonzumujete žádné jídlo. Dodržujete pitný režim. Můžete pít vodu, čaj a kávu bez cukru a mléka. Během okna pro jídlo se stravujete tak, aby vaše strava byla vyvážená a bohatá na živiny.
Jak přesně fungují časová okna jídla a půstu?
Časy půstu jsou flexibilní. Nastavíte si je podle svého vlastního pocitu a možností.
Pokud se v režimu 16/8 například navečeříte v 18:00, další jídlo máte druhý den v 10:00. Mezi večeří a snídaní nic nejíte, jen pijete. Někomu režim pozdější snídaně náramně vyhovuje, jinému více sedí mít poslední jídlo v 16:00 a snídat v 8:00.
Jak začít s přerušovaným půstem
Rozhodně začněte pomalu a postupně! Není kam spěchat. První týden začněte režimem 12/12. Budete mít tedy jen 12 hodin půstu denně. Tento režim pro vás možná nebude žádnou velkou změnou, jen si musíte ohlídat noční zobání a pití. V dalším týdnu najeďte na 14/10. Například večeře v 19:00 a snídaně v 9:00. Pokud se budete cítit dobře, v dalším týdnu si půst natáhněte už na 16/8.
Testujte a zkoušejte, co vám bude nejvíce vyhovovat – vynechat snídani úplně nebo raději skončit s jídlem později odpoledne. Sledujte nejen své fyzické pocity, ale také praktické fungování v rámci práce a rodiny. Nenechte se odradit tím, když se vám půst nepovede dodržet přesně tak, jak jste si naplánovali. Většinou trvá dva až tři měsíce najít svůj osobní rytmus, který vám bude opravdu příjemný.
Počítejte s tím, že první týdny na půstu se nebudete cítit úplně komfortně. Jde o změnu, což vždy přináší trochu nepohodlí. Pro někoho je velkou výzvou přestat po večeři uzobávat nebo popíjet víno. Pro vás bude možná velkou změnou vyskočit z modelu "musím snídat". Nový pocit lehkosti a "hladu" bývá pro začátečníky s přerušovaným půstem také občas překvapením. Buďte na sebe laskaví a trpěliví.
Co jíst během fáze půstu?
V době půstu nekonzumujete žádné jídlo. Dodržujete však pitný režim.
Můžete pít vodu, čaj a kávu bez cukru a mléka. Dostatek tekutin vám pomůže po fyzické i po psychické stránce a lépe zvládnete čas, kdy se postíte.
Jak poznáte, že jste dobře hydratovaní? Měli byste mít potřebu močit alespoň čtyřikrát denně a vaše moč by měla být čirá, nikoli žlutá.
Co jíst během fáze jídla?
Velkou výhodou přerušovaného půstu je, že můžete nadále dodržovat své současné stravovací návyky. Ať už jíte podle keto, low carb nebo jste vegetarián, vždy se do režimu přerušovaného půstu vejdete.
Při přerušovaném půstu je však třeba zajistit dostatek všech živin. Potřebujete nejen bílkoviny, ale také vitamíny, minerální látky, enzymy a vlákninu.
Jestliže budete jíst pouze nezdravé potraviny a nadměrné množství kalorií, tato metoda, stejně jako kterákoli jiná, pro redukci váhy fungovat nebude.