Praktický návod jak ušetřit za elektřinu

11.11.2022

Elektřinu, jejíž ceny v poslední době raketově vzrostly, odebírá téměř každá domácnost, i když někteří jen na svícení a provoz elektrospotřebičů a jiní i na ohřev vody a vytápění. Sepsali jsme proto nejrůznější tipy a opatření, se kterými lze dosáhnout drobných i výrazných úspor. 

Používáte-li elektřinu i k vytápění, ohřevu vody nebo dobíjení elektromobilu, můžete elektřinu odebírat v rámci tzv. dvoutarifní sazby. To znamená, že v určitých částech dne platíte za elektřinu nižší cenu (nízký tarif). Zapínání elektrospotřebičů lze potom směřovat na dobu, kdy u vás spíná nízký tarif.

Používejte LED žárovky, vybírejte elektrospotřebiče v nejlepší energetické třídě, osvojte si úsporná opatření při vaření a pečení, zařiďte si chytrou domácnost. Snížení objemu elektřiny nakoupené z distribuční sítě můžete dosáhnout i výrobou vlastní elektřiny, např. prostřednictvím fotovoltaických panelů.

Snižte si teplotu v domácnosti - české domácnosti zbytečně přetápí místnosti. Snížením teploty o 1 °C ušetříte 6 % nákladů za vytápění.

Dbejte na správnou údržbu a čištění spotřebičů - víte, že více než 3 mm tlustá vrstva ledu v mrazáku zvyšuje spotřebu o 30 %? Vyplatí se proto mrazák pravidelně odmrazovat a udržovat i jiné spotřebiče.

Využívejte denního světla - je zbytečné svítit ve dne. Raději vytáhněte žaluzie a nechte proudit sluneční svit až k sobě do obýváku.

Vaření - taky ohříváte plnou varnou konvici jenom kvůli jednomu šálku kávy? Nejen kvůli úspoře energie, ale i rychlejšímu ohřevu stačí vařit 0,5 l vody. Vyhněte se vaření jídla v tmavých matných hrncích. Kvůli povrchové úpravě teplo z vařiče plně neohřívá jídlo, ale okolní vzduch. Správnou volbou jsou lesklé chromované hrnce.

Vypínejte spotřebiče, když je nepoužíváte - častým nešvarem jsou zbytečně rozsvícené lampy nebo zapnutá televize v prázdném pokoji. Včasné vypínání vám může ušetřit stovky korun za měsíc.