Práce z domova - výhody a nevýhody

17.08.2020

Práce z domova neboli homeoffice je snem mnohých z nás. Tato forma výkonu práce má nejen svá pozitiva, ale i negativa. Své by o tom mohli vyprávět třeba programátoři, grafici, specialisté na online marketing, korektoři, překladatelé nebo autoři na volné noze.

Výhody

Úspora času

Když se rozhodnete pro homeoffice, nemusíte tím pádem dojíždět z domova do zaměstnání, což znamená značnou úsporu času, ale i peněz. 

Flexibilní pracovní doba

Pokud pracujete z domova, práci si můžete rozvrhnout tak, jak vám to osobně vyhovuje.  Díky flexibilní pracovní době, která je pro homeoffice typická, si navíc můžete odskočit, kdy potřebujete a řešit třeba osobní záležitosti. To by rozhodně v klasické práci nebylo možné.

Nejde o odpracované hodiny, záleží na výsledcích vaší práce

Lidé pracující z domova nejsou zpravidla placeni od hodiny, ale v závislosti na výsledcích své práce. Když se budou snažit pracovat co nejefektivněji a vyhnou se případné prokrastinaci, mohou stanovené úkoly či smluvené zakázky splnit za daleko kratší dobu, než kdyby je měli plnit v rámci klasického zaměstnání. Tím pádem se mohou pustit do dalšího úkolu či další zakázky, což ve výsledku znamená i více peněz, nebo jim naopak zbude více času na osobní záležitosti.

Nevýhody

Vysoké riziko úpadku pracovní morálky

Zažil to snad každý, kdo se rozhodl pro homeoffice. Řeč je o úpadku pracovní morálky. Od práce vás přitom v pohodlí domova můžete odvádět takřka cokoli. Třeba domácí práce, venčení psa, péče o rodinu, nebo brouzdání po internetu. Někteří lidé zvládnou také při práci v pohodlí domova sledovat televizi či film, nebo dokonce pít alkohol.

Zanedbaný vzhled

Ráno vylezete s postele, dáte si kafe a pustíte se do práce. Je vám fuk, že jste stále v pyžamu, máte vlasy jako vrabčí hnízdo a nevyčištěné zuby. Takhle vydržíte klidně až do odpoledne. Stejně vás takhle nikdo jiný neuvidí. 

Sociální a profesní izolace

Zpočátku si asi práci z domova nebudete moci vynachválit, ale možná, že vám začne postupem doby lézt na mozek samota a budete toužit po spolupracovnících. Třeba potom budete rádi, když se zastavíte na kus řeči za sousedem nebo pozdravíte prodavačku v nedalekém krámku.