Brigády na farmách ve Velké Británii

15.07.2019

Práce na farmách patří mezi nejčastější letní brigády v Anglii. Představíme vám nejčastější typy prací na farmách ve Velké Británii a co dané druhy prací obnášejí.

Stačí, když si do vyhledavače zadáte tato klíčová slova:

 - práce v Anglii                                                                   - práce v zahraničí                                                             - práce na farmách v zahraničí

... a uvidíte velké množství nabídek personálních agentur, které tyto druhy brigád zprostředkovávají.  My vám nyní představíme ty nejběžnější druhy činností a jejich náročnost. 

Typy prací na farmách - bez odborné kvalifikace

Sázení rostlin Sběr ovoce/zeleniny (ručně) Balení úrody (měkké ovoce, zelenina, salát) Plení, rolnictví a prořezávání Stavění plastových tunelů ("skleníků") Zavlažovací práce Vyprazdňování rašelinových pytlů a čistící práce

Typy prací, kde je již potřeba kvalifikace

Řidiči traktorů / vysokozdvižných vozíků                                                                                            Řidiči dodávek a autobusů                                                                                                              Dozorci na poli                                                                                                                                  Kontroloři řádků                                                                                                                                  Kontroloři kvality

Délka pracovní doby na farmách

Délka pracovní doby na farmách závisí na počasí, úrodě a na zakázkách. Normálně budete pracovat cca od 7:30-16:30. Většinou máte během dne hodinovou neplacenou přestávku. Občas budete pracovat i 12 hodin za den a občas pokud prší třeba jen 2 hodiny. Na některých farmách musíte pracovní dobu striktně dodržovat a na některých farmách si můžete přijít a odejít z pole, kdy chcete. Většinou se pracuje 6 dnů v týdnu a 7 den máte nárok na volno, v případě vašeho zájmu můžete někdy i v neděli pracovat.

Mzdy

Na většině farem se jedná o mzdu úkolovou. V průměru si můžete vydělat £ 30 - £50/den. Někdy je lepší mít jistotu hodinové mzdy a někdy lze úkolovou vydělat i více.

Sběr jahod 

Sběr na poli - častá práce, při které sbíráte jahody většinou na kolenou po vystlaných uličkách senem. Nevýhodou této práce je, že je ovlivněna počasím.

Sběr ve skleníku - pracuje se také na zemi, ale většinou ve větší výšce než při sběru na poli. Výhodou této práce je, že můžete pracovat i za špatného počasí, protože jste ve skleníku krytí. Hlavní nevýhodou je, že v parných dnech se pobyt zde stává velmi nepříjemným.

Sběr ve skleníku na stolech - nejpřijatelnější varianta sběru jahod. Jahody jsou zavěšeny na tzv. stolech (držácích) přibližně ve výši ramen.

Práce může být ohodnocena úkolovou či hodinovou mzdou (záleží na úrodě a farmáři). Z vlastních zkušeností můžeme říct, že někdy lze vydělat úkolovou mzdou dokonce více než hodinovou mzdou. Často mají nad vámi dozor tzv. supervizoři (také brigádníci), kteří kontrolují vaše nasbírané jahody (kvalitu - pomačkanost, zralost), nebo jestli nezapomínáte v řádku dobré jahody.

Jahody se sbírají od poloviny června do konce září, ale nejhlavnější sezóna je od začátku července do začátku srpna v závislosti na oblasti, kde se nacházíte.

Sběr malin

Sběr malin patří mezí méně náročnější práce. Sběr začíná dle oblasti cca od poloviny června až do konce srpna. 

Další práce, která vás může na malinové farmě potkat je přivazování nových výhonků, aby je vítr nepolámal a rostly rovnoměrně vzhůru.

Sběr jablek 

První prací před sběrem jablek je jejich protrhávání. Protrhávání začíná přibližně v červenci. Cílem protrhávání je odstranit ze stromů poškozená a malá jablka. Jabloně jsou většinou nízkého vzrůstu, sbírá se ze země a nejsou tudíž potřeba žádné žebříky či schůdky. Sběr jablek je nejčastěji ohodnocen úkolovou mzdou. 

Datum sběru jablek záleží na odrůdě, ale nejčastěji se začíná na konci srpna a končí se v říjnu.

Sběr třešní 

Sběr třešní patří k lehčím pracem, které vás mohou na farmě potkat. Nejčastěji se třešně sbírají do plastových kbelíků, které máte uvázané k pasu nebo pověšené přes rameno.

Sběr hrušek 

Před sběrem hrušek se provádí podobné protrhávání jako u jablek. U hrušek je důležitá jejich velikost, tvar a hlavně kvalita. V supermarketech nechtějí hrušky, které obsahují černé tečky. Některé z těchto poškozených hrušek jdou na výrobu tradičního anglického nápoje nazvaného cider.

Sběr švestek 

Jako u jablek nebo hrušek, se musí švestky také nejprve protrhávat. Sběr švestek probíhá nejčastěji do speciálních "kýblů", které máte zavěšené u pasu. Švestky se pak opatrně přesypávají do menších bedýnek. Sběr švestek patří mezi lehčí práce. Musíte zde dávat pozor na to, abyste sbírali dostatečně zralé švestky. Výhodou této práce je také, že nejste celý den na slunci, protože se různě proplétáte pod korunou stromů.

Sběr chřestu 

Chřest se sbírá do malých košíků a musí se opatrně co nejvíce u země odříznout. Tato práce je velmi namáhavá, protože se neustále hrbíte a snažíte se chřest odříznout co nejhlouběji.