Nejčastější příčiny psychosomatických onemocnění

23.09.2024

Slovo psychosomatický má základ v latině. "Psyché" označuje duši či mysl a "soma" znamená tělo. Psychosomatické onemocnění je takové, jehož příčiny nejsou biologické ani fyzické, ale psychické. Jinými slovy můžeme říct, že některé naše psychické obtíže se projevují jako fyzické onemocnění.

Psychosomatická onemocnění nejsou neobvyklá

Přesto toho o nich zatím moc nevíme. Mezi typická psychosomatická onemocnění patří žaludeční potíže, bolesti zad nebo migrény. V některých případech byly dokonce jako psychosomatické označeny také oslepnutí či ochrnutí.

Zjednodušeně se dá říct, že můžete onemocnět jen kvůli svým myšlenkám. Je to dáno především tím, že naše podvědomí dokáže ovládat tělesné funkce. Proto můžeme onemocnět vlivem mechanismů, které se dějí v naší mysli, a neuvědomovat si to. 

Nejčastěji z následujících příčin:

1. příčina – negativní emoce

Negativní emoce jsou způsobem, jakým s námi komunikuje naše mysl, která se nás snaží varovat. Říká nám pomocí nich, že v našem životě je něco, co je špatné a co potřebuje opravit. Pokud tyto emoce budete ignorovat, vaše mysl je posilní, aby vás donutila se jimi zabývat.

A pokud je stále ignorujete, mohou se z nich vyvinout psychosomatická onemocnění. Vaše mysl neměla jinou možnost, jak vás donutit, než použít vaše tělo. Při "běžné" nemoci nám tělo také říká, že je s ním něco v nepořádku. U psychosomatických nemocí nám to říká naše mysl. Nejčastěji vedou k těmto nemocem negativní emoce jako zlost, žárlivost, nenávist, vina, stud nebo strach.

2. příčina – podvědomé řešení problémů

Jednou z nejdůležitějších funkcí našeho podvědomí je zajištění našeho blaha. Pokud něco vyhodnotí jako hrozbu, přijde na způsoby, jak se s ní vypořádat. Jako příklad lze uvést situaci, kdy jsme nuceni pobývat v prostředí, které nás stresuje, např. ve škole nebo na pracovišti.

Pokud vědomě neuděláme nic, abychom se tomuto prostředí vyhnuli, naše podvědomí zasáhne – a my onemocníme. Tím nás naše podvědomí zachránilo; zařídilo, abychom se nepříjemnému faktoru nemuseli vystavovat.

3. příčina – náznak

Tato příčina je ze všech nejpodivnější. Pokud nám něco naznačí osoba, ke které cítíme respekt a věříme jí, podvědomě tuto informaci přijmeme a jednáme podle ní. Existuje několik případů, kdy byla lidem mylně diagnostikována rakovina. Ačkoliv byli tito lidé fyzicky v pořádku, přesto zemřeli po uplynutí doby, jakou jim předpovídali lékaři. Natolik jejich diagnóze věřili, i podvědomě, že se této informaci tělo podvolilo.

Dalším ze způsobů, jak lze naše podvědomí takto naprogramovat, je opakování. Pokud si stále dokola budete říkat, že se vám v práci dělá zle, pak se vám pravděpodobně bude brzy dělat zle doopravdy.

 Jaká je prevence psychosomatických onemocnění?

Lidé mají s psychosomatickým onemocněním nejčastěji ten problém, že nechtějí přistoupit na myšlenku, že si za své fyzické problémy mohou sami. Není to ale tak, že bychom si psychosomatická onemocnění vyvolali vědomě, do jisté míry za to nemůžeme.

Naší jedinou chybou je, že neposloucháme své podvědomí, nebo mu nerozumíme. Prvním krokem tedy je uvědomovat si své emoce a snažit se pochopit, co nám jimi naše mysl říká. Učit se vnímat všechna varování a snažit se podle nich jednat. Hledejte způsoby, jak se vyhnout stresu, nebo jej alespoň zmírnit.