Nejčastější chyby v nakládání s penězi

18.05.2023

Zacházení s penězi je velké téma a asi nikdo vám neřekne, že finance neřeší. Velká část lidí ale bohužel k tématu peněz přistupuje špatně. Které prohřešky jsou v oblasti zacházení s financemi a finančního plánování vůbec nejčastější?

Nemáte přehled o svých výdajích

Nejspíš moc dobře víte, kolik peněz vám měsíčně přibyde na účtu. Ale kam se všude rozkutálejí? O tom už máte spíš jen mlhavou představu. A to je chyba číslo jedna! Zkuste si na zkoušku jeden měsíc zaznamenávat, za co utrácíte. Výrazně vám to pomůže, při šetření

Buď si jednotlivé výdaje zapisujte na papír, nebo použijte tabulku MS Excel či Tabulku Google, kterou můžete sdílet i s ostatními členy domácnosti, kteří se na jejím chodu finančně podílejí. Případně využijte chytrého spravování účtů v internetovém bankovnictví své banky. 

Na základě tohoto přehledu pak snadno identifikujete oblasti výdajů, které jsou mnohdy vyšší, než by mohly být. Zjistíte, za co utrácíte zbytečně a kde můžete škrtat. Právě povědomí o vašich příjmech a výdajích je nejdůležitějším krokem k tomu, jak se naučit šetřit.

 Nesledujete aktuální akce a slevy

Jste zvyklí kdykoliv nakoupit to, co zrovna potřebujete? To se ale často nevyplácí. Pro šetření peněz je nezbytné, abyste sledovali právě probíhající slevové akce. 

Trvanlivé potraviny, drogérii nebo kosmetiku se nebojte nakoupit klidně "do zásoby" ve větším množství právě tehdy, kdy se na ně vztahuje nějaká sleva. Svůj jídelníček také zkuste přizpůsobit tomu, které ingredience jsou aktuálně levnější. Nakupujte lokální a sezónní potraviny – oproti těm exotickým z dovozu bývají o poznání méně drahé, a navíc tak podpoříte lokální ekonomiku.

Nevyužíváte cashbackových portálů

Líbilo by se vám dostávat až 15 % ceny z každého nákupu zpátky? Tak proč to neděláte? Pokud nakupujete v e-shopech, nezapomeňte se registrovat na portál VratnéPeníze.cz. Nic vás to nestojí, a z nákupů na jakémkoliv partnerském e-shopu se vám určitá částka automaticky vrátí na váš účet. Šetření peněz snad nikdy nebylo jednodušší.

Plýtváte vodou a energiemi

Necháváte zapnuté topení, i když odejdete z bytu? Spíte v přetopené ložnici? Často zapomenete zhasnout v místnosti, ve které už dávno netrávíte čas? Libujete si v dlouhém sprchování vařící vodou? Takhle vám ale peníze přímo protékají mezi prsty.