Nedaří se vám dlouhodobě najít práci - jak se s tím vyrovnat.

04.03.2020

Hledáte dlouhé týdny, možná i měsíce. Každý den poctivě pročítáte inzeráty, posíláte životopisy, občas vás pozvou na pohovor. Jenže ve výsledku novou práci pořád nemáte. Udržet si v téhle situaci optimismus a silné nervy stojí dost úsilí. Co vám v tomto období může pomoci?

Pokud delší dobu hledáte práci, na psychiku jsou nejnáročnější tyto dvě věci:

Nejistota, kdy nevíte, jak dlouho hledání ještě potrvá.

Klesající sebevědomí kvůli tomu, že vás firmy odmítají.

Podle výzkumu univerzity v americké Minnesotě začíná člověk propadat depresivním myšlenkám poté, co nemůže práci sehnat 10 - 12 týdnů, ale podle stejného výzkumu najde 72 % lidí nové místo nejpozději za 20 týdnů. Pokud tedy hledáte měsíc nebo dva, ještě není důvod panikařit. 

Nepropadejte skepsi, udržte si optimismus a dál odpovídejte na inzeráty.

Když firmy neodpovídají

Trápí vás, že posíláte životopisy a z firem nechodí vůbec žádné reakce? Tak to si už vůbec neberte osobně. Tohle neodpovídání je bohužel poměrně častý nešvar, který se někdy dotkl prakticky všech uchazečů. Bez ohledu na jejich praxi a vzdělání.

Někteří personalisté si bohužel neuvědomují, jak je pro uchazeče důležité dostat od nich alespoň nějakou zprávu. I v případě, že nakonec vybrali někoho jiného.

Proč vám firmy neodpovídají a co s tím?

Rozšiřte si okruh profesí

Pokud delší dobu nemůžete sehnat práci, možná by stálo za to okruh hledání trochu rozšířit. Lidé si často myslí, že když pracovali například jako účetní, musí hledat jen inzeráty pro účetní. Člověk však během profesního života nasbírá spoustu zkušeností, které může následně zúročit. 

Zkuste se zamyslet, jaké další profese byste mohli vy osobně dělat. Třeba zjistíte, že najednou máte mnohem víc na výběr.

Spoustu zkušeností a znalostí uplatníte na různých pozicích. Jen si dejte pozor, abyste to správně prodali v životopise. U předchozí praxe tedy nepopisujte jen náplň práce, ale zaměřte se na konkrétní znalosti či výsledky.

Rekvalifikace

Pokud jste delší dobu bez práce, zkuste rekvalifikační kurz. Získáte větší šanci sehnat uplatnění a možná vám to dá úplně nový vítr do plachet. Pokud jste vedení na úřadě práce, můžete si podat žádost, aby vám kurz proplatil stát.