Nebezpečné e-maily a SMS. Jaká jsou rizika u podvodných zpráv?

21.09.2023

S podvodnými e-maily se bez pochyby už setkal každý, kdo je online. Podvodné SMS sice přijdou offline, ale očekávají, že se na internet připojíte. V obou případech jde o vaše peníze.

Jak to funguje

Nikdo po vás nebude chtít tisícovky. I podvodníci vědí, že byste byli ostražití. Naopak, často jde o "drobné", koruny, desetikoruny, stokoruny. 

  • Balíček z ciziny, na kterém visí "clo".
  • Výhra v loterii, ale musíte zaplatit "daň".
  • Přišla vám zásilka ze zahraničí, ale odesílatel chybně spočítal "poštovné" a zbývá doplatit třeba 13 Kč.
  • Nebo máte "přeplatek" od mobilního operátora a ten jej vám hned pošle na vaší kartu.

K tomu odkaz na platbu. Kliknete, vyplníte údaje a mají vás.

Hlavní pravidlo: Nereagovat a smazat. Nebo se aspoň poradit

Nejlepší cestou je na takové e-maily a SMS nereagovat a rovnou je smazat. Ve většině případů se o to postará váš spamový filtr v e-mailu, u SMS je to jen na vás. Ale i přesto se někdy podaří podvodné e-maily mít v doručené poště. A jak je poznáte?

Sledujte jazyk a pravopis

Častým znakem je stále nepřesná či špatná čeština, nevhodně poskládaná slova, špatný sloh a aglikanismy u jinak českého subjektu. Např. v e-mailu jakože od "České pošty" uvidíte slovo, že je potřeba zaplatit poplatek za 1 package, tedy v překladu balíček.

Sledujte odesílací e-mail

Rychlým pohledem můžete zjitit, pod jakou e-mailovou adresou se odesílatel skrývá. Například asi je divné, aby vám T-Mobile psal z adresy třeba lookopiad982@gmail.com.

Ale spolehnout se na to nedá. Člověk pracující s počítačem si dokáže nastavit libovolný odesílající e-mail během minuty. Takže je potřeba sledovat další údaj.

Kam míří odpověď? Jakou předvolbu má SMS?

Když kliknete na "odpovědět" a dále si rozkliknete podrobnosti o e-mailové adrese, zjistíte, že je odlišná od té původní, která se zvářila jako odesílací. Takže e-mail byste neodeslali na původně info@t-mobile.cz, jak bylo předstíráno, ale na třeba jkks78S@yahoo.com, kam by skutečně odešel.

Obdobně nebude Česká pošta posílat SMS z francouzského čísla.

Zabezpečení platební karty významně pomůže

Dobře zabezpečená platební karta si dokáže poradit i s podvodnými pokusy. Pořád přijdete o peníze, ale ne o velké. A zabezpečit ji můžete vy sami.

Platby online.

Pokud nepotřebujete platit na internetu, tuto funkci vypněte.

Limity transakcí. 

Nastavte si takový transakční limit, aby vás neomezoval u každodenních potřeb. Pro bezhotovostní platby, ale i pro výběry z bankomatů.