MUDr. Jan Hnízdil - průkopník české komplexní a psychosomatické medicíny

28.02.2022

Jan Hnízdil je vystudovaný lékař na Fakultě všeobecného lékařství Univerzity Karlovy v Praze. V roce 1984 pracoval jako odborný asistent tělovýchovného lékařství na FTVS UK. Dlouhé období se věnoval rehabilitacím. Je zastáncem tzv. celostní medicíny. Snaží se nejít cestou tradiční biologické medicíny. 

Porozumění samotnému člověku je pro něj důležitější než porozumění pouze samotné nemoci.

V současné době rozvíjí svůj projekt: Hnízdo zdraví"- centrum komplexní medicíny. 

Mnoho pacientů odchází od svých doktorů s neurčitou diagnózou. Bolí je záda, nepomáhají masáže ani rehabilitace. Léta se trápí. Vše jde ale ruku v ruce s naším životním stylem. Lidé chodí do práce, kterou nemají rádi, nespočet povinností okolo, rodina, tlak zvenčí. Nakonec si ani neuvědomí, že si toho na ty "záda jen naložili mnoho". Zapomenou sami na sebe. 

Naše psychické problémy se tak stanou fyzičnem na jedné z částí našeho těla. Samozřejmě, že psychika nemůže za vše, ale stále jde o princip komplexní medicíny a o propojování souvislostí do kontextu.

Je autorem těchto knih:

Mým marodům - Jak vyrobit pacienta

Knižní výběr z článků a úvah MUDr. Jana Hnízdila lze  vřele doporučit všem, kteří si považují zdraví vlastního i zdraví společnosti a jsou ochotni pro ně něco udělat. Mohou si být jisti, že je četba nejen poučí, nýbrž i povzbudí a pobaví. Jan Hnízdil má totiž dar psát přístupně a srozumitelně a navíc i s vtipem, elegancí a humorem, ať už je řeč o záludnostech úzce odborných, nebo o věcech obecnějšího dosahu, o lékařství, o sportu či o politice. A jak se sluší na vyznavače psychosomatiky a celostního pohledu na člověka, nikdy nezapomíná uvádět zcela konkrétní příklady a pronikat do všech zákoutí životních příběhů.

Zaříkávač nemocí

Dobrý doktor musí rozumět nejen nemocem, ale i lidem.

Zaříkávač nemocí je sestavený z textů, komentářů a rozhovorů, věnovaných nemocem lidí, vrcholového sportu, politiků i celé společnosti. Datují se od roku 2010, kdy vyšla knížka Mým marodům, do současnosti. Do knížky autor přispěl i pestrými fotografie se svého pestrého života.

"Když jsem před lety navštívil psychiatra, abych zjistil, jestli je moje chování normální, paní doktorka mi pověděla, že trpím směsicí grafomanie, spasitelského komplexu, aktivizmu, naivizmu, idealizmu, exhibicionizmu, občasných depresí i dalších duševních nemocí a osobnostních poruch. Prášky mi tehdy žádné nedala. Prý moje články ráda čte a bylo by škoda mne tlumit. Od té doby uběhla řada let. Kdo ví, jak na tom dneska vlastně jsem. Až si přečtete Zaříkávače nemocí, uděláte si obrázek o mojí diagnóze sami".

Přednáška: JAK SE NESTAT PACIENTEM - MUDr. Jan Hnízdil