Kniha - Vítejte ve svém mozku

26.04.2022

Autoři čtivou formou shrnují poznatky o tom, jak funguje mozek, zároveň radí, co dělat, aby mozek pracoval lépe. Přinášejí zajímavá fakta z oboru neurovědy a uvádí na pravou míru některé populárně mýty týkající se činnosti mozku.

Knížka vysvětluje, jak nám mozek pomáhá přežívat ve světě, popisuje, jak používáme naše smysly či jak se mozek mění v průběhu lidského života. 

V dalších kapitolách autoři osvětlují emoční systémy mozku, zabývají se schopností myslet a konat rozhodnutí či popisují genderové kognitivní rozdílnosti. 

Závěrečné části jsou věnovány změněným stavům mozku (vědomí, spánku, účinku drog a alkoholu či tomu, jak ovlivňují činnost mozku některé nemoci).

Mozek je fascinující částí lidského těla, tajemnou ve svém fungování. 

Většina neurovědců o něm ví základní fakta, většina lidí jen několik málo nepravdivých zajímavostí. Třeba, že používáme jen deset procent mozkové kapacity, nebo že pití alkoholu zabijí mozkové buňky. 

Dva přední neurovědci nyní představují výsledky výzkumů, které podobná tvrzení, jež jsou tak často předmětem zábavy nebo populárně-naučných článků, uvádějí na pravou míru. Bude díky poslechu Mozarta vaše dítě skutečně chytřejší? Jsou muži v matematice lepší než ženy? Pomůže vám šprtání při přípravě na test? Víte, proč nemají myši rády lehkou kolu? Nebo proč je monogamních necelých 5 procent savců? Každá kapitola této báječné knihy je plná zábavných faktů, které vás překvapí i pobaví. Navíc vám autoři poradí, jak se vypořádat s pásmovou nemocí, kdy se obávat mrtvice či jak udržovat stárnoucí mozek zdravý.