Kniha - Síla zvyku, plus video shrnutí knihy

28.04.2019

Kniha je užitečná, protože se zaměřuje na to, proč existují zvyky, jak vznikají zvyky, a jakým způsobem je lze změnit. Když lépe pochopíme, jak fungují mechanismy zvyku, získáme vhled, který nám usnadní začít lépe s novým chováním. Autor knihy Charles Duhigg v knize přináší nové chápání lidské povahy a jejího potenciálu ke změně. Přidáváme také krátké kvalitně zpracované video, které je zaměřeno na tuto knihu. 

Některé naše poznámky z knihy:

Smyčka zvyku:

Podnět (spouštěč) - rutinní akce - odměna

Když se vytvoří zvyk - mozek se přestane podílet na rozhodování.

Zvyky se vytvářejí bez našeho svolení.

Když chcete ráno začít během, je zásadní, abyste si vybrali jednoduchý podnět (jako třeba zavázání tenisek už před snídaní, nebo připravení teplákovky k posteli) a jasnou odměnu (jako například sladkost v poledne, pocit zadostiučinění, když vidíte, jak Vám přibývají uběhnuté kilometry, nebo endorfiny, které Vám při běhání zaplaví organizmus.

Podnět, který odstartuje rutinní akci, musí také odstartovat bažení po odměně.

Dělící čára mezi zvykem a závislostí je velmi tenká.                                                       Definovat závislost lze jako "primární" chronické onemocnění mozkové odměny, motivace, paměti, a příslušného nervstva. Závislost je charakterizována narušením schopnosti ovládat své chování, bažení, neschopností abstinovat a rozpadem vztahů.

Malá vítězství jsou prográmky, které přinášejí drobné výhody.                                          Jakmile je malé vítězství vybojováno, dají se do pohybu síly, které žádají další malé vítězství. Malá vítězství podněcují změny převáděním drobných výhod na vzorce, které přesvědčují lidi, že větší cíle jsou na dosah.

Desítky studií ukazují, že síla vůle je jediný nejdůležitější klíčový zvyk pro individuální úspěch. Sebedisciplína poukazovala na budoucí kariéru ve vzdělávání mnohem přesvědčivěji než IQ. Sebedisciplína také předpovídala , kteří studenti si známky v průběhu školního roku zlepší, zatímco IQ ne. Sebedisciplína má větší dopad na studijní kariéru než intelektuální talent.

Ideální je ze sebedisciplíny udělat zvyk. Vůle pak pracuje, aniž byste na to museli myslet.

Co říkají o knize čtenáři z Databáze knih:

Zorzo

"Pro všechny, kteří chtějí vědět, proč dělají to co dělají."

Fidem

"Kniha je to velmi zajímavá, čtivá a něco předá. Ale musím souhlasit již se zmíněným nedostatkem a to je český překlad. Působí na mě jako pracovní verze překladu, kterou nikdo nezkontroloval."

Více recenzí si můžete přečíst zde:

https://www.databazeknih.cz/knihy/sila-zvyku-157066

Cena knihy se pohybuje v průměru mezi 200 - 300,- Kč.

Odkaz na Heureku:

https://knihy.heureka.cz/sila-zvyku/

Krátké video, které popise pochopení zvyk a přínos knihy: