Kniha - Jak poznat, když vám někdo lže

04.03.2022

Bývalý expert FBI a autor světového bestselleru Jak prokouknout druhé lidi přichází s knížkou, díky které zaručeně poznáte, že vám někdo lže. V této praktické příručce najdete více než 200 nejčastějších příznaků lhaní, projevů podvodného chování, zatajování informací apod.

Možná vás překvapí, že podle výzkumů až 80 procent vyřčených lží přejdeme a přijmeme jako pravdu. Proč? Jsme totiž posedlí řečí a slovům přikládáme obrovskou váhu, přestože nám většinu informací o záměrech druhých podává řeč těla a mimika. My ale tyto aspekty přehlížíme, a tak často "zbaštíme" všechno, co nám druzí napovídají.

Tělo neklame

Lháři často sklánějí hlavu, uhýbají pohledem nebo se celkově hrbí. To, že někdo lže, ale můžete s téměř stoprocentní jistotou říct, když sebou při hovoru trhá nebo se naklání dozadu. Vědomí, že se na jeho podvod přišlo, pak s lhářem téměř doslova "zacloumá". Podezřelé jsou také náhodné pohyby, nebo naopak naprosté "zamrznutí".

Zbystřit byste měli například tehdy, když někdo mluví a poskytuje nadbytek informací, na které se ho vlastně nikdo neptal. Lhář totiž často doufá, že mu uvěříte právě kvůli jeho řečem a zdánlivé upřímnosti.

Instinkty a kontext

Někdy ani nepotřebujeme složité poučky o tom, jak rozeznat, když nám někdo lže nebo je jinak nebezpečný. Stačí se jednoduše spoléhat na své tělo a intuici. Promlouvá k vám někdo při každém setkání medovým hlasem, ale vám se při pouhém pohledu na něj stahuje žaludek nebo naskakuje husí kůže? Nepodceňujte tato podvědomá varování a zbystřete, tělo je moudrý rádce. Zároveň však nezapomínejte, že neschopnost podívat se druhému do očí, škrábání na nose či hrbení nemusí vůbec znamenat lež, ale jen nízké sebevědomí nebo například alergii. Proto je kontext toho, co druhý člověk říká nebo dělá, velmi důležitý.

Rozhodně nechceme, aby se z vás ode dneška stali "podezřívači", kteří si sebemenší odchylku od normy v chování druhých budou vykládat jako lhaní či přetvářku. Jen jsme vám chtěli ukázat, že místo zaměření na slova je dobré čas od času "vypnout" sluch a spíše sledovat mluvu těla druhého a svou vlastní intuici.

 Odkaz na knihu v databázi knih je zde.