Kdy se vyplatí fixovat cenu elektřiny? 

13.05.2024

Fixované tarify mají dopředu stanovenou cenu silové elektřiny pro celé období trvání smlouvy. Ve chvíli, kdy cena elektřiny začne růst, může se fixace cen velmi vyplatit. Bude pro vás lepší fixovat nebo nefixovat elektřinu v roce 2024? 

Co je to fixace elektřiny? 

Fixace ceny elektřiny znamená, že dodavatel garantuje na určitý čas neměnnou cenu energií. Obvykle se jedná o dobu jednoho roku až tří let, podle toho, jakou smlouvu jste si sjednali.

Fixace elektřiny má několik výhod, ale také nevýhod, takže je důležité, abyste si pořádně rozmysleli, zda produkt s fixací chcete, nebo ne. 

Zrušení fixace elektřiny je vhodné ve chvíli, kdy vám ke konci smlouvy hrozí vysoké ceny energií, které byste si zafixovali na několik let dopředu.

Výhody fixace elektřiny 

Díky fixaci se nemusíte po celou dobu platnosti smlouvy s fixací starat o vývoj cen silové elektřiny na burze. Platí pro vás stále stejná cena, ať se děje cokoliv. Díky tomu si můžete lépe vypočítat své náklady na energie a podle toho přizpůsobit svůj rozpočet.

Výhodná je fixace především v době, kdy je cena energií nízká a vy díky ní získáte ochranu před zvyšováním cen. Fixaci nejčastěji využívají zákazníci, kteří očekávají stabilitu a ochranu před nepředvídatelným vývojem trhu. 

  • Fixace nepodléhá změnám cen elektřiny na trhu. 
  • Víte, kolik zaplatíte na několik let dopředu. 
  • Fixace nabízí stabilitu a ochranu před energetickou krizí. 

Nevýhody fixace elektřiny 

Ruku v ruce s fixací jde také smlouva na dobu určitou, a to na období jednoho roku až několika let dopředu. Tyto smlouvy se obtížněji vypovídají. V případě předčasného ukončení mohou zákazníci zaplatit nemalé pokuty.

Díky tomu mají dodavatelé větší jistotu, že nezamíříte ke konkurenci. Smlouvu tedy nemůžete vypovědět kdykoliv se vám to hodí.

Zároveň si musíte dávat pozor na dobu konce fixace. Ze zákona můžete využít nejméně 30 dnů před vypršením smlouvy k tomu, abyste dodavatele upozornili, že odcházíte. V opačném případě se vám smlouva automaticky prodlouží (jde o tzv. prolongaci). 

Velkou nevýhodou fixace je to, že se občas netrefíte do vývoje cen na trhu. Na jednu stranu si můžete zafixovat výhodnou cenu, ale po skončení fixace se můžete ocitnout uprostřed energetické krize. Pak vám nezbude nic jiného než vybírat z nabídek za mnohem vyšší cenu. 

Fixace se objevuje u smluv na dobu určitou s pokutami za předčasnou výpověď. 

Pokud smlouvu neukončíte nejpozději 30 dnů před jejím vypršením, automaticky se prodlouží. 

Fixace vyžaduje dobrou předpověď vývoje cen. 

Dodavatel do ceny promítne vývoj na trhu, takže nemusí jít o nejlevnější produkt. 

Kdy se vyplatí fixovat cenu elektřiny? 

Mezi společnosti, které nabízejí fixaci cen elektřiny, patří především ti největší hráči na trhu. Jde o ČEZ, E.ON nebo také innogy, PRE, MND, Centropol a další. Díky naší online kalkulačce se můžete podívat na nabídky všech dodavatelů ve vaší distribuční oblasti.

Fixace je ideální v době, kdy je trh dostatečně stabilizovaný a odběratelé chtějí mít jistotu, že si vyberou fixaci s ideální cenou.

U fixace se nevyplatí příliš dlouho čekat, protože se může stát, že cena elektřiny opět stoupne. Nikdy totiž nezůstává dlouhodobě na nízké úrovni. 

Fixace se tedy vyplatí i v době, kdy cena energií roste na burze, ale dodavatelé ji dosud nezohlednili ve svých cenících. Důvodem je, že každý dodavatel nakupuje energie s určitým předstihem.

Fixovat nebo nefixovat elektřinu v roce 2024? 

Fixace se může vyplatit, pokud se blíží skokové zvýšení ceny elektřiny. Jaký bude další vývoj cen na burze, se ale obtížně předpovídá. Do dění na trhu zasahuje výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů, ale i geopolitická situace a především poptávka.

Začátek roku 2024 přitom byl velmi slibný. Na sklonku roku 2023 přestal platit cenový strop určený českou vládou a dodavatelé tak mohli přijít s novými ceníky. Řada z nich ale už předtím nabízela elektřinu za cenu hluboko pod vládním stropem.

Komu letos v zimě nebo na jaře skončila (nebo skončí) fixace cen elektřiny, neměl by příliš váhat. Ceny elektřiny jsou nyní velmi nízko a dlouhodobě klesaly.

Nicméně, v posledních dnech a týdnech se zdá, že cena elektřiny začíná zase polehoučku růst. Odhadnout, jak se budou dál vyvíjet ceny na burze je těžké, ale pokud chcete fixovat ceny elektřiny, teď je ta správná doba.

A na jak dlouho fixovat elektřinu? Na to je těžké odpovědět. Řada expertů se ale shoduje, že cena elektřiny bude postupně klesat i v příštích měsících a letech.

Takže pokud budete teď fixovat elektřinu, je asi nejlepším řešením zvolit si jen roční fixaci. Za rok uvidíte, jak na tom budou ceny, a podle toho se rozhodnete, jestli fixovat dál, popřípadě na jak dlouho fixovat elektřinu.