Kde sbírat čerstvé ovoce zdarma

07.08.2019

Portál naovoce.cz ukazuje lidem, kde si mohou zdarma natrhat vlastní domácí ovoce a propojují ty s úrodou s těmi, kteří ovoce umí zpracovávat. V budoucnu by Na ovoce rádi propojovali ty, kterým se nevyplatí udržovat sad ani sbírat ovoce, které v něm roste, s lidmi, kteří od nich úrodu odkoupí či jim výměnou poskytnou například pálenku, kterou z jeho ovoce vyrobí. 

Dřív se říkalo, že se ovoce podél cest trhat nemá, protože je plné olova. Je tomu tak pořád? Není. Dnes se benzín s příměsí olova už nevyrábí, a pokud se ovoce omyje, většina škodlivin se odplaví. Ovocné plody v supermarketech se většinou už bez chemického postřiku ani neobejdou, takže se určitě nedá říct, že by ovoce z obchodů bylo zdravější. 

Snaží se komunikovat s městy, v budoucnu s obcemi nebo se správami silnic. Nejlépe se jim daří spolupracovat s pražským magistrátem, který má pod sebou na čtyřicet sadů. Ten je čistí, postupně stromy dosazuje a obnovuje, trávu na mnoha místech nechává spásávat ovcemi. Ve spolupráci s magistrátem vzniká ovocná slavnost ve Vysočanech. Konat se bude na podzim, kdy bude sklizeň v plném proudu. Kromě povídání o stromech a ukázkách nebo ochutnávek ovoce, ovocných produktů či přímo jejich výroby a zpracování bude na místě i program pro děti. Na své si tak přijde celá rodina.

Kdy co sbírat

Červenec

V červenci s prázdnou neodejdete z meruňkových sadů, sbírat můžete i broskve, rybíz, letní odrůdy hrušek a jablek nebo například švestky. Zralé meruňky jsou velmi vybarvené a češete je tak, že jimi jemně pootočíte. Pokud se odlomí, jsou zralé a můžete si je odnést domů. Meruňky jsou ovšem velmi choulostivé na otlaky, ideálně je přenášejte jen v jedné vrstvě a nekupte je na sebe. Švestky vhodné ke sklizni poznáte podle toho, že ze stromu samy opadávají. Právě ty padané jsou pak ke konzumaci nebo k dalšímu zpracování, například na zdravý nápoj, nejvhodnější.

Srpen

Pokud máte na zahradě hroznové víno nebo objevíte volně rostoucí hrozny, od srpna je můžete ochutnat. Správně se hrozny sbírají tak, že je uchopíte zespodu a odstřihnete je zahradnickými nůžkami od větve. Poté si z nich můžete vyrobit například zdravý led do letních drinků.

Září

V tomto měsíci si konečně budete moci očesat jablka a hrušky. Zralá jablka poznáte podle barvy slupky - ta zelená skliďte, až se začnou obarvovat do žlutozelena, červená do hnědočervena nebo až získají sytě červenou barvu, popřípadě, když spadnou ze stromu samy. Můžete si s nimi pak pohrát a vyrobit z nich dětem labutě z jablek. Hrušky při česání mírně nadzvedněte, když se stopka oddělí od větvičky, je zralá a můžete si ji vzít domů. Pokud pěstujete melouny, jejich doba přijde také v září.

https://na-ovoce.cz/web/