Kde a jakým způsobem vyhledávat pracovní nabídky a na co si dávat pozor

08.04.2019

Při hledání práce či brigád je dnes velkým pomocníkem internet. Výhody jsou zřejmé - široká nabídka i poptávka, aktuálnost, dostupnost, rychlost. Nabídka práce se velmi rychle mění, proto je třeba tyto stránky navštěvovat často a pravidelně. Největší výhodou vyhledávání práce na internetu je tedy aktuálnost nabídky a také rychlost vyhledávání a snadná orientace.

Ujasněte si, v kterém oboru práci chcete, ale také typ pracovní smlouvy. Při hledání práce je důležité si ujasnit představu, co chcete a podle toho vyhledávat konkrétní nabídky.                        

Inzertní servery umožňují podrobnější filtrování, což Vám následné vyhledávání usnadní.

Berte v potaz, že nejde pouze o různorodost nabídek, ale také o typ pracovní smlouvy, což je pro Vás také podstatné. Pokud hledáte pouze na plný pracovní poměr, vždy je třeba se ujistit, že daná nabídka opravdu tento požadavek splňuje. Mnohé nabídky mohou být například na živnostenský listí, dohodou o provedení práce či nějaký zkrácený úvazek.

Dávejte si pozor na pochybné nebo zavádějící nabídky práce.

Je to velmi časté, hlavně na bezplatných inzertních serverech. Inzerát se tváří jako nabídka s hodinovou mzdou, následně však zjistíte, že práce pevnou mzdu nemá. Výdělek je pouze z podílu z prodeje či Vámi zprostředkovaného obchodu. Může jednat o práce typu osobních zástupců, finančních poradců, prodej produktů multilevelových firem apod. 

Při hledání práce či brigád je dnes velkým pomocníkem internet. Výhody jsou zřejmé - široká nabídka i poptávka, aktuálnost, dostupnost, rychlost.

Nabídka práce se velmi rychle mění, proto je třeba tyto stránky navštěvovat často a pravidelně. Největší výhodou vyhledávání práce na internetu je tedy aktuálnost nabídky a také rychlost vyhledávání a snadná orientace.

Na internetu existují desítky specializovaných portálů.

Výhodou je možnost filtrování. Nastavujete nejrůznější parametry - lokalitu, ve které práci hledáte, obor, můžete zadat klíčová slova v názvu pracovní pozice. Stanovit lze také minimální mzdu, za kterou byste byli ochotni práci přijmout. Na základě upřesnění Vaší představy se Vám vygeneruje seznam jen takových pracovních nabídek, které mohou opravdu přicházet v úvahu.

Seznam největších serverů s nabídkou práce a brigád:

Prace.cz                                                                                                                                        Velký a populární pracovní portál. Nejžádanější pozici jsou zde z oboru výroba a průmysl, dále řemesla a manuální práce a poté doprava. Poté gastronomie, administrativa a služby.

Jobs.cz                                                                                                                                Provozovatelem portálu je stejná společnost jako u Prace.cz, ale zde se trošku jiné zaměření pracovních nabídek. Nejvíce se zde obsazují pozice v segmentu prodej a obchod, např. obchodních zástupců. Potom v IT, např. programátor, IT analytik, softwarový architekt. Dále ve strojírenství a průmyslu, administrativě, bankovnictví a finančních službách.

Jobdnes.cz

Prace.bazos.cz

Prace.hyperinzerce.cz

Profesia.cz

Annonce.cz

Další možnosti, kde hledat práci:

Mobilní aplikace Práce za rohem                                                                                             

Práce za rohem je mobilní aplikace, s kterou přišla společnost LMC, provozující mimo jiné největší pracovní servery Jobs.cz a Prace.cz. Tuto aplikace si můžete z Google Play nebo App Store stáhnout zdarma vám umožní najít nové zaměstnání v blízkosti svého domova.

Facebook skupiny s nabídkou práce a brigád

V těchto skupinách je možnost diskuse o pracovních pozicích a také jednoduché a rychlé vkládání nabídek a poptávek zaměstnání. Vedlejším cílem skupin je vytvořit komunitu, která sdílí navzájem své postřehy. Jestliže se chcete do takové skupiny přidat, tak do vyhledávače na Facebook zadejte klíčové slovo nap. "práce, brigády Brno", "nabídky práce Brno" "nabízím práci, volné pozice Brno" ..." a pod tím zadejte "skupiny". Budou vám nabídnuty skupiny, které mají v názvu vámi zvolená klíčová slova. Proto je dobré uvažovat nad tím, co vlastně hledáte a v jaké oblasti. Pod názvem skupiny vždy vidíte, kolik má členů. Doporučujeme vybrat ty, které mají dostatečné množství členů a jsou aktivní. Do skupiny se přidáte jednoduše tím, že kliknete na danou skupinu a poté kliknete na "přidat se ke skupině". Pak jen čekáte, až vaši žádost administrátor schválí. Dávejte si pozor na podvodné nabídky přivýdělku a práce, na FB je toto dosti časté!

Profesní sociální síť - LinkedIn

Další možností jak prezentovat zkušenosti, znalosti a dovednosti je přes sociální sít LinkedIn. Je to profesní sociální síť, na které se setkávají profesionálové a diskutují o svých pracovních zájmech. Mezi uživatele patří hlavně manažeři, konzultanti a odborníci z nejrůznějších oborů.

Zkuste oslovit napřímo firmu, ve které byste chtěli pracovat.

Můžete také vyzkoušet oslovit napřímo firmu, ve které byste chtěli pracovat. I přesto, že zrovna firma nenabízí veřejně žádné pracovní místo, to ještě nemusí znamenat, že nepřijme někoho nového. Obzvláště takovou osobu, která má vyloženě zájem pracovat u nich. Případně se Vám mohou ozvat, jakmile budou mít volné pracovní místo.