Jaký je rozdíl mezi penzijním připojištěním a penzijním spořením?

20.04.2023

Je dobré myslet na stáří a připravovat si finanční rezervu. Jedním z produktů, které se v Čechách těší velké oblibě, je důchodové spoření. Původní produkt se jmenoval penzijní připojištění, dnes známe doplňkové penzijní spoření. Jaký je mezi produkty rozdíl? A fungují oba nebo jen jeden? 

Penzijní připojištění a jeho současný stav

Penzijní připojištění je produkt, který sice stále běží, ale poslední smlouvy byly uzavřeny do konce roku 2012. Pak už se smlouvy uzavíraly na doplňkové penzijní spoření. Rozdíl mezi produkty je ve výnosech a možnosti vybrat si vložené peníze. 

U penzijního připojištění se peníze mohly vkládat pouze do jednoho a velice konzervativního fondu. Proto dnes výnos z tohoto připojištění nepřekračuje 2 %. Na druhé straně nemůže být záporný, to garantuje zákon. Část naspořených peněz si můžete po 15 letech vybrat.

Doplňkové penzijní spoření

Současná forma spoření na důchod s podporou státu. Zde si při uzavírání smlouvy můžete vybrat z několika strategií:

  • konzervativní
  • vyvážené
  • dynamické

Dynamická a vyvážená strategie slibují vyšší výnosy než penzijní pojištění, ale také mírně vyšší riziko. Strategie lze i kombinovat a riziko tak rozložit.

Státní příspěvky a daňové výhody

Daňové výhody

Daňová úleva u penzijního připojištění i doplňkového penzijního spoření začíná u roční úložky 12 000 Kč a její maximální výše je 24 000 Kč. Nejvíce se tak vyplácí spořit 3 000 Kč měsíčně, resp. 36 000 Kč za rok. Po odečtení 12 000 Kč, si tak můžete uplatnit daňovou výhodu 24 000 Kč.

Státní příspěvky

Státní příspěvek je pro penzijní připojištění i doplňkové penzijní spoření totožný. Začíná u minimální úložky 300 Kč měsíčně a je 90 Kč. Strop státního příspěvku je 230 Kč měsíčně pro úložku 1000 Kč a více měsíčně.