Jak co nejlépe zvládnout práci z domova

08.03.2021

Přestože práce na home office není nařízená, je výrazně doporučovaná. Jak pracovat z domova a zařídit si den tak, aby v něm byl čas na práci, rodinu i na zábavu?

Home office není dovolená, ale práce

Před "dobou koronavirovou" zaměstnavatel svým zaměstnancům home office povoloval jako benefit. V současnosti je však práce z domova dalším bezpečnostním opatřením, které má snížit riziko nákazy.

Mnozí zaměstnanci práci z domova nikdy nevykonávali a pro některé může být těžké si nastavit pracovní režim, když nejsou pod dohledem šéfa nebo kolem sebe nemají své spolupracovníky. 

Pracovní morálka může být ohrožena dvěma extrémy: prokrastinací a workoholismem. 

Proto je důležité si stanovit pevný řád, kterého se budete držet za každé situace. Přeci jen je home office pořád práce a musí mít proto pravidla. Jak se zbavit prokrastinace a dodržovat pracovní morálku?

Dodržujte denní rituály

I když pracujete z domu, držte se režimu, na který jste zvyklí z práce.

 • Vstávejte ve stejnou hodinu a v posteli se zbytečně "nepovalujte",
 • nasnídejte se u stolu, tak jak jste zvyklí,
 • proveďte základní ranní hygienu,
 • převlečte se do pracovního oblečení (rozhodně nikdy nepracujte v pyžamu nebo županu, váš mozek nebude moci "přepnout" do pracovního módu).

Rozvrhněte si časový harmonogram

Svůj pracovní den si naplánujte hodinu po hodině. Stanovte si, které úkoly chcete v daný den splnit, ale nezapomeňte ani na pauzy. Přestávky dodržujte stejně tak, jako je tomu v práci. Pokud doma máte děti, nezapomeňte do harmonogramu zavést dobu, kdy se budete věnovat jen jim. Do kalendáře zahrňte i činnosti, které se přímo s prací nepojí, například:

 • cvičení,
 • procházka,
 • relaxace,
 • péče o sebe sama.

Na každý den si předem nachystejte svačinky i oběd. Práce z domova je totiž zrádná v tom, že máte lednici za zády, což vás může nutit k neustálému odbíhání a "pozobávání" dobrot. Tento neduh vás však zbytečně rozptyluje a zdržuje od práce, a navíc se časem projeví i na vaší váze.

Zařiďte si optimální pracovní prostředí

Pokud je to jen trochu možné, nepracujte z gauče, postele nebo křesla. V případě, že nemáte pracovní stůl, využijte konferenční stolek nebo si vyhraďte část jídelního stolu. Důležité je si určit, kde je váš pracovní kout a členům rodiny vysvětlit, že vás na tomto místě nemají rušit.

Aby se vám dobře pracovalo, udržujte si na pracovním stole pořádek. Čistý stůl totiž znamená i čistou hlavu. Ze zdravotního hlediska by bylo nejlepší, abyste měli adekvátní kancelářskou židli, ze které vás nebudou bolet záda. Samozřejmě je důležité dostatečné osvětlení a odstranění všeho, co by vás od práce mohlo rozptylovat (například televize).

Pro výkon práce je důležitá morálka i atmosféra, tedy oblasti, se kterými vám mohou pomoci užitečné aplikace.

 • Brain.fm - aplikace, u níž tvůrci přišli na speciální algoritmus hudebních podkresů, které ovlivňují mozkové vlny a zvyšují soustředění. K dispozici je v trial verzi, po jejímž vypršení je nutné si aplikaci zaplatit.
 • Focus for Mac - díky této aplikaci si můžete po zvolenou dobu zakázat konkrétní webové stránky a aplikace, které vás zdržují od práce.
 • HiddenMe - na jeden klik schová všechny ikony, které na ploše máte.
 • f. lux - funkce, která dokáže korigovat modré světlo z obrazovky na základě denní doby.
 • Nozio - pro všechny, kdo k práci potřebují kavárenský ruch nebo zvuk deště. Aplikace dokáže imitovat nejrůznější zvuky.

Odpojte se od domácnosti

Mnozí od práce často odbíhají k domácím pracím, které sice netrvají dlouho, ale ve výsledku jsou "žroutem" času, který jste mohli věnovat práci. Praní, utírání prachu či přivrtání poličky si tedy nechte až na část dne, kdy vám končí pracovní doba.