Jak ušetřit na jídle - tipy a triky

24.02.2020

Jídlo je znatelnou položkou v našem rozpočtu. Pokud se vám nedaří vyjít pohodlně každý měsíc s penězi, které byly určeny na jídlo, nechte se inspirovat pár radami, které vám mohou pomoci.

Neplaťte za předražené produkty, které znáte z reklam

Tyto produkty jsou možná kvalitní, ale v jejich ceně je zohledněna i cena za reklamy. Proto využite produktů značek, které nejsou tak známe, ale nabízejí stejné produkty za mnohem nižší cenu.

Nákupy si plánujte

Takový seznam má své opodstatnění nejen u zapomnětlivců, ale i u těch, co chtějí ušetřit. Vyvarujete se tak totiž překvapení, že jste nakoupili mnoho věcí, ale nic, co byste potřebovali.

Vyhněte se polotovarům a fastfoodům

Polotovary a rychlé občerstvení vám možná ušetří čas, ale rozhodně ne peníze, o zdraví ani nemluvě. Místo mražených, přesolených a éček plných pokrmů, které zasytí jen na chvíli, si raději uvařte poctivé domácí jídlo.

Pusťte se do nových receptů

Nevíte si rady, jak levně a přitom chutně vařit? Chutně můžete vařit i bezmasá jídla za pár korun, zkuste zeleninový kuskus, neopovrhujte cizrnou, červenou čočkou ani pohankou. Nové a zajímavé chutě vám zachutnají, dokáží zasytit a jsou navíc plné tělu prospěšných látek.

Dávejte přednost sezónním potravinám

Kupujte potraviny v jejich sezóně, to bývají levnější a udělejte si z nich zásoby formou zmražení nebo zavaření. Pokud si pořídíte jahody v lednu, nedivte se, že jsou drahé.

Využívejte slevy a akce

Zkuste prolistovat letáky a nakupovat podle nich. Některé potraviny tak seženete za velmi příznivou cenu.

Neplaťte zbytečně za obal

U většiny potravin platíme i za jejich obal, který nakonec skončí v koši. Nakupujte maso raději přímo u řezníka než balené v supermarketu, stejně tak dejte přednost sýru kupovanému na váhu a zelenině a ovoci na trzích.

Nekupujte limonády, džusy a další nápoje

Hodně utrácíme za nejrůznější slazené limonády, džusy, energetické nápoje nebo alkohol. Pijte raději na vodu. Ať už vsadíte na minerálku, přírodní pramenitou a nebo vodu z kohoutku, můžete si jí osladit šťávou, dochutit citronem anebo si třeba udělat domácí ledový čaj.

Přehled obrovské škály levných a chutných receptů u kterých je vždy i fotografie daného pokrmu naleznete zde:

https://www.recepty.cz/

Také se můžete nechat inspirovat videi na youtube. Stačí do vyhledavače zadat "levné recepty" a zobrazí se vám velké množství stránek s online recepty.