Jak správně přijímat zpětnou vazbu
Přijmout negativní zpětnou vazbu může být náročné. Kritika, i ta konstruktivní, se některých z nás dokáže dotknout víc, než bychom si přáli a výrazně tak ovlivnit naši pracovní motivaci. Jak tedy správně přijímat feedback a předejít jeho negativnímu dopadu?
Pozorně naslouchejte
Mnozí z nás si při poslechu kritiky jednoduše,, vypnou ". Je to v podstatě normální, jde o obranný mechanismus naší psychiky. Je třeba si však uvědomit, že i negativní zpětná vazba většinou není myšlena špatně, ale má za cíl posunout nás. Zkuste se jí proto otevřít a poslechnout si, co má Váš nadřízený či kolega na srdci. Možná si z toho odnesete něco opravdu hodnotného.
Uvědomte si, že nejde o nic osobního
Uvědomte si, že reakce na Váš pracovní výkon či chování není reakce na Vaši osobu jako takovou. Nejde proto o soukromý rozhovor ale čistě profesionální. Neměl by se Vás tak hlouběji dotknout. Cílem je se zamyslet nad tím, zda můžete svůj výkon zlepšit. Pokud ano - tak jak, případně společně s nadřízeným přijít na to, co podněcuje určité nevyhovující chování. Berte daný rozhovor jako řešení určitého úkolu.
Poděkujte za feedback a nechte si čas na reakci
Je normální, pokud na negativní zpětnou vazbu nedokážete zareagovat hned. Pokud je to nutné, řekněte zaměstnavateli či kolegovi, že mu děkujete za feedback, ale že se nad tím potřebujete ještě sami zamyslet, případně popřemýšlet nad řešením problému. Kolegu později vyhledejte a rozhovor dokončete. Pokud jste přesvědčen, že kritika byla neoprávněná a že se neshoduje s Vaším chováním či výkonem, nebojte se to říct. V takovém případě můžete o názor požádat i jiného spolupracovníka.
Začleňte feedback do svého kariérního života jako běžnou věc
Váš vztah k feedbacku se může změnit k lepšímu, pokud z něj uděláte běžnou věc. Jak na to? Jednoduše se po každém projektu či větší roli zeptejte nadřízeného na zpětnou vazbu. Můžete tak průběžně růst a žádný feedback Vás již v budoucnosti nezaskočí.