Jak se stát autoritou

16.11.2023

Asi každý z nás touží po respektu okolí. Někteří si tento respekt vynucují, jiní ho mají, aniž by museli vyvinout větší úsilí. Čím to je? V čem spočívá to "kouzlo", že někdo přirozenou autoritu má a někdo ne?

Snad každý jednou zatoužil po tom, být někým obdivovaný nebo alespoň respektovaný. V práci jako manažer, specialista ale i řadový zaměstnanec.

 V soukromí jako kamarád, matka nebo člen pěveckého sboru. Autorita má mnoho podob, ale respekt se váže ke každé z nich. Když jste přirozenou autoritou, užíváte si pozornosti a úcty svého okolí nezávisle na tom, na jaké pozici pracujete nebo kolik škol jste vystudovali.

Jak se pozná přirozená autorita?

Jednoduše. Každý z vás ve svém životě určitě někoho takového potkal. Někoho, kdo inspiruje. Kdo mu pomohl se cítit lépe. Na koho je spolehnutí. Kdo je vzorem a přitom oplývá přirozeností, pokorou a skromností. Přirozeně autoritativní člověk je autoritou právě na základě toho, že inspiruje ostatní. Sám pro sebe je podstatný, ale není v žádném případě lhostejný vůči lidem kolem sebe. Je pevný ve svých záměrech, ale současně mu nechybí pružnost, schopnost se přizpůsobit situaci.

Pokud chceme mít přirozený respekt u ostatních lidí, je třeba ho najít nejprve u sebe. 

To znamená stát se takzvaně "Někým". Ne ve smyslu toho, že vydělám hodně peněz a budu se nosit jako páv, i když jsem uvnitř vyprahlý a prázdný. Budu si hrát na to, že mám nad někým nějakou moc. Aspoň v práci, když mě doma manželka neustále sekýruje. Naopak!

Mějte vizi, rozhodněte se, že jí dosáhnete a toto rozhodnutí respektujte! Berte ho vážně! Kdo jiný by měl, když ne vy? Chce to vytrvalost a čas, který ale věnujete sami sobě pro svoje lepší zítřejší já. Jděte ke svému cíli, ať je cesta jakkoliv zdlouhavá či trnitá. Protože ten čas uběhne tak jako tak a spousta věcí vás ještě zraní více než ty trny. Tahle zranění v cestě k cíli pro vás budou mít jednou obrovskou hodnotu. Stát se Někým v tomhle případě tedy znamená, že vím, kým se stávám a stávám se jím záměrně.

Pokud se tohle povede, obrovsky posílíte svoje sebe-vědomí. Budete vědět, kdo jste, protože jste se rozhodli, kým chcete být a stali jste se jím. Sebou.

Člověk, kterému se povede stát se autoritou, rozlišit se, stát se Někým, si váží sebe i ostatních lidí. Protože dobře ví, kolik to stojí úsilí a času. A také ví, jak těžké je se na začátku opravdu rozhodnout a nepolevit. Ví, jaké to je se plácat sám v sobě a nevědět, kým vlastně jsem a kým chci být. Zná celý proces. Těm, kteří se ještě "nevyklubali" věří, že jsou schopni to dokázat! Nepovyšuje se nad ně, právě z důvodu, že ví, jak nesnadný je to úkol. A také ví, že tenhle úkol je tu dán pro každého zvlášť.