Jak se naučit říkat NE

25.05.2023

Žijeme ve světě, kde vládne manipulace. Zdá se, že všichni kolem nejlépe vědí, co je a co není správné. Stále nám někdo vnucuje svoje představy, výrobky a názory. Jen na nás ale je, nakolik zůstaneme sami sebou a jak si dovedeme uchránit svůj životní prostor.

Nebojte se odmítnout a vyjádřit svůj nesouhlas

Slůvko NE patří k těm nejkratším, přesto se mnohdy neříká lehce. V práci se bojíme odmítnout šéfa, v soukromém životě rodinné příslušníky nebo přátele ve snaze udržet si jejich přízeň. Výsledek? Jsme vyčerpaní, naštvaní a trápí nás pocit viny. Je načase s tím něco udělat – zvládnutí umění říkat NE vám může změnit život.

Mnoho z nás si až příliš zvyklo říkat ANO i ve chvíli, kdy vlastně máme chuť říct NE. Protože se nechceme dotknout kamarádky. Protože se bojíme naštvat partnera. Protože máme strach, že na nás zanevře náš šéf. Nebo protože se cítíme povinni pomoci druhému v nesnázích. Jenže velmi často tak činíme na svůj vlastní úkor...

Nebuďte přehnaně vstřícní

Každý má právo prosazovat své záměry, samozřejmě s ohledem na práva druhých. Je přirozené, že děláme i kompromisy, nikdy bychom však neměli přistoupit na strategii permanentního souhlasu. Pokud jste vstřícní, od druhých očekáváte pravděpodobně stejný přístup. Nebuďte zklamaní, pokud se vám podobné ochoty nedostane. Respektujte právo druhého na odmítnutí.

Posilujte své sebevědomí

Důležitým předpokladem pro úspěšné odmítnutí je zdravé sebevědomí. Jste-li nejistí v mezilidském vztahu, přehnaně se snažíte druhému zavděčit a bojíte se odmítat jeho požadavky. Tím si ovšem nadále podkopáváte vlastní sebevědomí a ztrácíte úctu i v očích druhého. Máte-li ke vší smůle co do činění s manipulátorem, buďte si jisti, že vaší slabosti dokonale využije. Ujasněte si, co je vaším přáním, nastavte si hranice, za něž nepůjdete, a své obvyklé ANO občas nahraďte slůvkem NE. Brzy poznáte, že prožívat rovnocenné vztahy se vzájemným respektováním práva na odmítnutí je mnohem lepší – ať už jde o vztahy v zaměstnání, nebo v rodině.

Odmítnout lze i bez jasného NE

Možná se vám trochu uleví, když si uvědomíte, že ono obtížné NE nemusí vůbec zaznít. Komunikujte otevřeně a přímo, dejte najevo, že chápete druhou stranu, ale trvejte na svém. Můžete nabídnout alternativní řešení, ale neustupujte ze své pozice. Jestliže vás kolega už poněkolikáté za sebou žádá, abyste na sebe převzali část jeho povinností, nebojte se ohradit: "Vím, že toho máme tento týden všichni hodně, a chápu, že pracujeme jako tým. Mám ale pocit, že poslední dobou už zneužíváš mé ochoty. Nezlob se, ale dnes se musím plně věnovat svým úkolům." A vidíte, žádné NE jste přitom říct nemuseli!