Jak se naučit psát všemi deseti prsty

12.08.2019

Píšete-li na počítači pouze dvěma prsty, dochází současně ke dvěma škodám. Předně jde o časovou ztrátu a druhou nevýhodou je zvýšená námaha, kdy hledáte na klávesnici písmena, která potřebujete napsat. Budete-li ovládat psaní všemi deseti, vaše prsty se budou po klávesnici pohybovat automaticky a ušetříte tak spoustu času. Představíme vám některé aplikace a videa, která vám ke získání této dovednosti dopomohou.

Nedatluj.cz - online kurz zdarma

Na první pohled kurz zaujme moderním grafickým designem. Přitom je zcela zdarma a nemusíte se ani registrovat. Registrace je však výhodná, jelikož se pak vaše výsledky ukládají a můžete sledovat svůj pokrok ve statistikách. Po přihlášení máte několik možností. Buď začnete úplně od začátku, anebo si vyberete lekci, kterou chcete. Kurz není nutné absolvovat celý. Další varianta je ověřit si svoji úroveň pomocí testu. Na výběr jsou dva testy - základní, ověřující zvládání kláves v horní, střední a spodní řadě, a pokročilý, zahrnující také čísla a diakritika.

Lekce jsou rozděleny na tři úrovně, a to základní, střední a pokročilou. Jako začátečník procvičujete jednotlivé klávesy rozdělené na střední, horní a spodní řadu. Každá řada je ukončena cvičením na jednoduchá slova. Střední úroveň se soustředí na velká písmena, diakritiku a čísla. Pro pokročilé je určeno přepisování vybraných úryvků z literatury.

Po kliknutí na lekci se otevře okno s instrukcemi, jak postupovat. Během lekce opisujete text na obrazovce a přitom sledujete virtuální klávesnici, po jejíchž stranách se nachází ruce se zvýrazněnými prsty, které máte použít. Každá lekce se skládá z několika částí, jež se průběžně ukládají. Lekci tedy můžete kdykoli zavřít a pokračovat později tam, kde jste skončili, aniž byste ji museli opakovat od začátku. Po dokončení lekce následuje vyhodnocení. Zobrazí se vám čas, úspěšnost v procentech a problémové klávesy.

https://www.nedatluj.cz/

Psaní Hravě

Online aplikace pro výuku psaní všemi deseti tak, aby vás to bavilo. Ve 22 úrovních se naučíte prstoklad, správnou rychlost i přesnost. Tento systém je založen na hře a vyvíjen byl dva roky. Už za měsíc se prý dostaví kýžené výsledky.

https://www.psanihrave.cz/

Typingstudy.com

Služba, která přináší 15 lekcí výuky psaní všemi deseti. Nechybí test rychlosti psaní a hry, pomocí kterých si lze začít osvojovat principy psaní zábavnou formou. Vybrat si můžete i rozložení klávesnice a také se podívat na nejčastější dotazy, případně položit ten svůj.

https://www.typingstudy.com/cs/