Jak řeší OSVČ výpadky příjmů?

01.07.2021

Riziko výpadku příjmů kvůli nemoci a úrazu na dobu několika týdnů živnostníci řeší finanční rezervou na účtu. Dlouhodobý výpadek příjmů většinou komerčním pojištěním pracovní neschopnosti.

Zaměstnanci mají v rámci sociálního systému výhodu. Když onemocní nebo když se zotavují po úrazu, nahradí jim stát a zaměstnavatel aspoň část mzdy. 

Pokud jste však na volné noze a neplatíte si dobrovolné nemocenské pojištění, nedostanete od státu bohužel vůbec nic.

Lidé se obvykle obávají hlavně úrazů a nemoci podceňují. Jenže za výpadek příjmů můžou většinou právě nemoci, ať už tělesné, nebo duševní. 

Myslete na budoucnost

Neberte nemoci na lehkou váhu a sjednejte si vhodné životní pojištění. Zvlášť důležité to je pro OSVČ, kteří živí domácnost (ať už žijí sami, nebo mají rodinu), a také pro ty, kteří splácejí hypotéku nebo by si ji chtěli pořídit. 

A co si přesně pojistit? 

Proti výpadku příjmů vás nejlépe ochrání pojištění pracovní neschopnosti, ale nezapomeňte ani na pojištění invalidity, díky kterému se nebudete muset spoléhat jen na invalidní důchod.

Když nemáte úspory

Předpokládejme, že první dny ještě máte příjem za svou práci před nemocí. Další dny jste už ale bez příjmu. Zde máte dvě možnosti: pojistit si pracovní neschopnost od 30. dne, nebo si začít platit dobrovolné nemocenské pojištění. To začíná vyplácet dávky po 15. dni nemoci, ale vyjde vás dráž než životko, a abyste měli nárok na výplatu dávek, musíte si ho platit alespoň 12 měsíců. Když si pracovní neschopnost pojistíte v rámci životního pojištění, peníze dostanete od 30. dne neschopenky. Dlouhodobě pak budete v pohodě i bez úspor.

... a když úspory máte

V tom případě si životní pojištění nastavte tak, aby vám krylo výpadek příjmu od chvíle, kdy na to vaše rezerva už nebude stačit. Pojistnou částku vždy volte podle svých aktuálních příjmů. Kdyby se něco stalo, pojišťovna vám je dorovná, ať už budete marodit měsíc, nebo rok.