Jak přestat s kouřením

15.09.2022

Skončit s kouřením nebývá vůbec snadné, mnohdy to nezvládne ani ten, kdo to myslí smrtelně vážně. Neházejte ale flintu do žita. Máme pro vás několik účinných tipů, díky kterým se závislosti na nikotinu zbavíte snáze a možná, že i natrvalo.

1. Určete si dobrý důvod

K tomu, aby se člověk vzdal cigaret, je zapotřebí hodně dobrý důvod. Pokud to děláte jen kvůli manželce, která si stěžuje, že jí doma smrdí záclony, je to sice šlechetný počin, ale jako motiv zcela nedostačující. 

Tak radikální změnu musíte chtít především kvůli sobě - čím konkrétnější a osobnější důvod, tím lépe. Pro lepší motivaci si můžete sepsat také další výhody, které vám přinese nekouření: ušetřené peníze, dobrá kondice, zdravější pleť, nehty i zuby atd.

2. Nepřeceňte svou vůli

Vyhodit do koše krabičku cigaret s tím, že od této chvíle už si nezapálíte, je gesto hodné hrdiny. Nikotin je velmi návykový a pro většinu lidí bývá téměř nemožné překonat počáteční období, aniž by si vypomohli nikotinovými náplastmi nebo žvýkačkami. Proč byste toho také nevyužili? Tyto pomůcky vám umožní překlenout nejhorší abstinenční příznaky.

3. Vyhněte se spouštěčům

Nejprve si odpovězte na otázku, kdy míváte největší chuť si zapálit. A pak se těmto situacím snažte pokud možno vyhnout. Mnoho lidí má cigaretu spojenou s alkoholem, kávou nebo dobrým jídlem, po kterém přece cigaretka obzvlášť dobře chutná. Myslete na to a po obědě si běžte hned vyčistit zuby, nebo si dejte žvýkačku.

4. Pořádně doma vygruntujte

Típli jste poslední cigaretu? Prima! Vyhrňte si rukávy a dejte se do generálního úklidu. Vyhoďte všechny zapalovače a popelníky (bez lítosti a žádného "co kdyby"), vyperte záclony, závěsy a prádlo načichlé kouřem (použijete-li nějakou příjemně voňavou aviváž, tím lépe), nechte si vyčistit koberce a vyleštěte nábytek. V čistém a voňavém prostředí nebude chuť na cigaretu tak urputná.

5. Pijte hodně vody

Ideálně kolem dvou litrů denně. Voda totiž potlačuje chuť na cigarety a hlavně se po ní netloustne, takže je to mnohem lepší řešení, než kdybyste svou touhu zajídali čokoládovými tyčinkami. Kromě toho také pomáhá vyplavovat z organismu nikotin.

6. Vytvořte si "krizový scénář"

Počítejte s tím, že přijde chvíle, kdy vás neodolatelně přepadne touha si zapálit. Pro takové momenty je dobré mít v záloze účinná protiopatření - vypijte sklenici vody, něco malého snězte, jděte se na dvacet minut projít, zatelefonujte známému, dejte si sprchu, udělejte deset dřepů s výskokem... cokoli, co vás napadne a bude v dané chvíli proveditelné. Tento postup si pak důkladně zafixujte.

7. Dýchejte pár minut do břicha

Hluboké dýchání je jednou z nejlepších metod, jak potlačit chuť na cigaretu a zároveň se zklidnit, když máte nervy na pochodu. Musíte ale provádět hluboké brániční dýchání - nadechujte se do břicha, které by se mělo rozšířit a nafouknout jako malý balon a při výdechu opět poklesnout. Nespěchejte. Výdech by měl trvat minimálně dvakrát tak dlouho jako nádech (nebo ještě déle). Tímto způsobem zkuste dýchat alespoň tři minuty.

8. Nebuďte na to sami

O svém rozhodnutí přestat kouřit informujte svou rodinu, nejbližší přátele a kolegy v práci. Určitě vás podpoří a budou mít pochopení i pro váš abstinenční syndrom (špatná nálada, zlost a pocit frustrace, podrážděnost, bolesti hlavy, zvýšená chuť k jídlu, nespavost, neschopnost se soustředit apod.).

Bude také fajn, když si najdete někoho, s kým budete odvykat společně, ideálně partnera (pokud také kouří) nebo kolegu z práce. Budete se moct vzájemně podporovat a kontrolovat, a tím stoupne i vaše naděje na úspěch.

9. Omezte stresové situace

Právě stres je jedním z důvodů, proč lidé kouří. Nikotin jim pomáhá relaxovat... Vymyslete si jiné způsoby, jak se uvolnit - například poslech oblíbené hudby, sport nebo třeba masáže. A zejména v prvních týdnech odvykání se snažte se nejvíc vyhýbat stresu.

10. Zaměstnejte své ruce

Mnoho čerstvých nekuřáků najednou neví, co s rukama. Připravte se i na tuto možnost a kupte si předem nějakou drobnost, která vaše prsty spolehlivě zaměstná. Třeba malý hlavolam, antistresový přívěsek, cvakací propisku apod.

11. Něčím se odměňte

Za každý den (nebo týden), kdy jste vydrželi nekouřit, se něčím odměňte. Vždyť si to zasloužíte. Může to být cokoliv, snad jen s výjimkou bonbonů, čokolády nebo sklenky alkoholu.

12. Znechuťte si kouření

Zkuste se na kouření podívat z jeho horší stránky. Na internetu najdete spoustu obrázků a videí, které ukazují zčernalé plíce nebo nádory způsobené kouřením. Uvědomte si, že byste mohli dopadnout podobně.

13. Pomozte si bylinkami

Při odvykání kouření můžete využít i celou řadu pomocníků z rostlinné říše. Chuť na cigaretu vám znechutí například puškvorec, který můžete zkombinovat se lněným semínkem: připravte si na talířek 2 lžíce lněného semínka a lžičku sušeného puškvorcového oddenku. Když vás přepadne nutkání, vezměte si trochu směsi a žvýkejte ji tak dlouho, až se úplně rozteče, a potom ji polkněte. Asi po třech týdnech užívání vám bude připadat odporný už samotný cigaretový pach (a lněné semínko vám zlepší trávení). Ke snížení chuti na cigaretu přispívá také kajenský pepř, čaj z kozlíku lékařského nebo lékořicové pastilky.