Jak poznat rizikový nebo podvodný e-shop?

25.08.2023

Má e-shop na svých stránkách uvedené informace o provozovateli? Nemůžete dohledat telefon ani e-mail? Nebo se tváří jako obchod s věcmi pro děti, ale inzeruje dámskou obuv? Jak poznat, že e-shop, kde se chystáte nakoupit, je rizikový nebo vyloženě podvodný?

Ať už bydlíte ve městě nebo na vesnici, leckdy bývá pohodlnější a efektivnější nechat si zboží doručit až domů, než jet do kamenné prodejny či výdejny zásilek. 

Zároveň je nákup přes internet jednodušší i v tom, že si snáze a rychleji porovnáte ceny. Napříč e-shopy se dá totožný výrobek zakoupit s rozdílnou cenou i desítek procent.

Ne vždy je ale výhodné kupovat zboží tam, kde je nejlevnější. Možná je to totiž jen lákadlo. E-shop může být neseriózní, nedodávat zboží, nebo vůbec nemusí jít o internetový obchod, ale pouze o tržiště, či jakousi nákupní galerii.

Čínské "české" e-shopy

Před e-shopy, které jsou prokazatelně rizikové a nepůsobí seriózně, varuje i Česká obchodní inspekce. Pokud si tedy nejste jisti, zda nakupujete u solidního obchodníka, je to pro vás neznámý e-shop a nic o něm nevíte, můžete jeho název na webu České obchodní inspekce zadat do vyhledávání v databázi.

Je to váš první nákup? Použijte bezpečnou platební kartu

Pokud e-shop ještě neznáte a přijímá platební karty, výborným a bezpečným nástrojem je pro platbu použít speciální platební kartu, která vám minimalizuje rizika případného podvodu.

Existují dva typy takových karet.

Prvním typem je předplacená platební karta, se kterou máte peníze striktně odděleny od vašeho účtu v bance. Může být fyzická i jen virtuální.

Druhým typem je platební karta propojená s vaším účtem, která má omezenou životnost použití. Např. jen hodinu, den, na počet transakcí, na konkrétní výši částky atd., a následně se deaktivuje. Ta je vždy pouze virtuální

Předplacené karty sice dobře řeší bezpečnost oddělení peněz, ale zvláště u zahraničních karet je komplikované dostat z nich peníze zpět na nějaký váš účet. Jde to, ale trvá to dlouho a s poplatky, nebo musíte do bankomatu.

Provozovatel e-shopu není k nalezení

Jedním ze společných znaků rizikových e-shopů je absence informací o provozovateli. Nezřídka se setkáte s tím, že provozovatel webu není uveden a zároveň chybí jakékoli kontaktní údaje.

Nemusí to znamenat, že jde o podvodný web a připraví vás o peníze. Ale na druhou stranu, pokud není na webu jediný kontakt, tak:

  • netušíte s kým uzavíráte kupní smlouvu,
  • kam můžete zboží reklamovat,
  • komu můžete zavolat, kdyby vůbec nedorazilo apod.

Totéž platí, pokud má obchodník na webu uvedené obchodní podmínky, i provozovatele, ale chybí jakýkoli kontakt. Když není možné kontaktovat obchodníka e-mailem, telefonicky, poštou, faxem ani jinak, nemáte prakticky šanci s ním cokoli řešit.

Nákup přes takový e-shop je tedy velmi rizikový.