Jak nejlépe vzdělávat a rozvíjet naše děti

13.05.2024

Naši potomci mají tendenci napodobovat chování a zvyky nás, rodičů. A tak pokud chcete pomoci vašim dětem v jejich vzdělávání, musíte začít sami u sebe. Děti rády chodí se všemi otázkami nejprve za svými rodiči. Pokud máte bohaté znalosti a dokážete jim téměř na vše odpovědět, budou k vám vzhlížet a budou mít touhu být vzdělání jako vy.

Když si budete pravidelně číst, tak je větší šance, že si váš syn nebo dcera bude chtít číst s vámi. A tak buďte jednoduše vzorem. Nemůžete totiž po dětech chtít něco, co sami neděláte.

Aktivně naslouchejme

Co vaše děti baví, zajímá, jaké mají sny? Když jim budete naslouchat a hledat odpovědi na tyto (a mnohé další) otázky, bude pro vás mnohem jednodušší najít dětem motivaci, kterou častokrát potřebují. Proč by měly dělat úkoly, proč by se měly učit všechny hlavní města? Abyste s nimi našli odpověď na tyto otázky, musíte jim dát správný důvod (motivaci).

Vzdělávejme hrou

Vše jde jednodušeji hravou formou. A to nejen u dětí. Dokazuje to gamifikace, která se stává čím dál více populárnější. Jedná se o techniku, která se snaží zvyšovat zájem lidí pomocí užívání herních prostředků, designů, myšlení a principů v neherních oblastech.

Výběr školy je důležitý

Výběr školy rozhodně neberte na lehkou váhu. Využijte možnosti dnů otevřených dveří a zkuste si zjistit od ostatních rodičů, jak jsou zde jejich děti spokojené. Vybrat tu správnou školu není jednoduchý úkol ani pro rodiče, ani pro děti. Proto se nebojte využít i služeb odborníků a psychologů, kteří vám s tímto rozhodnutím mohou pomoci. Myslete však v první řadě na to, že jde o vaše dítě, ne o vás. Vaše zkušenosti se mohou lišit od těch, které získají vaše děti. Zkušenost je totiž nepřenosná.

Nejdůležitější je svým dětem věnovat čas, což není vždy jednoduché. Když mu ale budete naslouchat a přemýšlet o tom, co říká, můžete mu velmi pomoci.

Je velmi důležité děti naučit sebedůvěře, dát jim pocit bezpečí a respekt.

Finské děti patří k nejchytřejším. Učí se přitom málo a přestávka tu trvá půl hodiny

Úspěchy finského vzdělávání, které má skvělé výsledky v mezinárodních srovnávacích žebříčcích, nespočívají ve vysokých objemech vědomostí či v drilu a perfekcionismu. Učitelé se především snaží vzdělávat děti tak, aby byly schopné se zapojit do společnosti, až dosáhnou dospělosti. Chtějí jim předat sebedůvěru a chtějí, aby se žáci cítili bezpečně a respektováni. Spíše než o znalosti a vědomosti jde o dovednosti užitečné pro život.

Není jednoduché udržet tempo s rychle se vyvíjejícím světem. A nevíme, jak bude svět v budoucnosti vypadat. Důležité je proto soustředit se na děti, aby si věřily a měly odvahu pustit se do tohoto rychle se měnícího života.