Jak mít pod kontrolou své emoce
Je dobré si uvědomit, že emoce jsou přirozené, důležité a nemáme je potlačovat, nebo se je snažit odstranit. Měli bychom rozpoznat kdy přicházejí, jejich průběh, jak s nimi umíme nakládat, co o nich víme, začít je pozorovat, kultivovat a přeměňovat.
Cílem emocí je přežití.
Vedou naše tělo do pohybu, aktivují nás. Emoce jsou intenzivní, krátkodobé, ale hodně s námi "zamávají" (radost, strach, vztek, hněv, odpor...).Negativní emoce přináší napětí. Někdy i sklouzneme k obviňování druhých lidí, že mohou za to, jak se my špatně cítíme.
Pokud jsme ve stresu, objeví se nějaká emoce, zrychlí se některé tělesné funkce: například krevní tlak, zrychlí se srdeční tep, dech, mohou se začít potit dlaně.
A jiné tělesné funkce se zpomalí - třeba trávení. Ale hlavně se sníží imunita, což zejména v dnešní době nechceme.
Rozpoznávat emoční naladění druhých lidí i vlastní patří do vlastností emoční (sociální) inteligence. Proč je dobré vědět, jaká emoce námi hýbe? Tak jako u všeho v psychologii: abychom mohli alespoň zčásti předvídat, co se bude dít, a v nemenší míře proto, abychom se ze situace poučili a příště jednali výhodněji. Musíme vědět, že okolí čte naše emoce z neverbálních projevů.
Přednáší MUDr. Radkin Honzák, známý a oblíbený psychiatr IKEM a REMEDIS, sekundární lékař Psychiatrické léčebny Bohnice, asistent ÚVL 1. LF UK.