Jak dětem zabránit v nakupování přes mobilní telefon

18.07.2019

Nákupy aplikací a hlavně přímo v aplikacích a hrách jsou v moderních smartphonech velký problém - mnoho rodičů už propadlo beznaději po tom, co jim děti omylem vysály platební kartu, nebo jim neúnosně zvýšily měsíční útratu u operátora, protože si chtěly koupit novou úroveň ve hře, nebo jen nějaký ten bonus. Všem problémům lze však snadno předejít. Představíme vám 3 operační systémy a jejich nastavení.

iOS

V iOS se nákupy potvrzují heslem, ovšem ostražitosti není nikdy dost. Pokud chcete, můžete in-app nákupy zcela zablokovat. 

Postup je jednoduchý:  

Na domovské obrazovce vyberte ikonu Nastavení Zde vyberte Obecné Dále položku Omezení Klepněte na Zapnout omezení, načež musíte zadat čtyřmístný číselný kód, který si zapamatujte! V zapnutém módu Omezení můžete vypínat, co se vám zachce. Tedy i Nákupy v aplikacích - vypnutá je ta služba, která má tlačítko bílé, zapnutá pak zelené. Klikněte tedy na položku, kterou chcete vypnout (Nákupy v aplikacích) a přepínač se zbarví do běla. Heslo samozřejmě nesdělujte osobě, které chcete v in-appkách zabránit, jinak si je sama snadno opět povolí skrze toto nastavení. Funkce Omezení může fungovat i jako dětský koutek - vzhledem k tomu, že povolit a zakázat lze takřka cokoliv, můžete bez starostí půjčit telefon, nebo tablet i dětem, třeba s deaktivovaným internetovým prohlížečem, bez in-appek a podobně.

Android

Android je druhým největším hříšníkem v oblasti nezabezpečení nákupů aplikací a v aplikacích. Zabezpečení heslem je ale naštěstí velmi jednoduché a doporučujeme vám ho.

Spusťte Obchod Play Přejeďte prstem z levého boku displeje doprava - objeví se nabídka možností Klikněte na Nastavení Zvolte Požadovat při nákupech heslo a vyberte si, zda chcete autorizovat každý nákup, nebo jednou za 30 minut Zadejte heslo k vašemu Google účtu, čímž svou volbu potvrdíte Na tabletech s operačním systémem Android 4.3 a vyšším lze v Nastavení/Uživatelé přidat nového uživatele s omezenými pravomocemi, což se ideálně hodí pro nastavení tabletu, když ho chcete dát do rukou dětem. Tento uživatel má vlastní androidí plochu s vlastní tapetou, ale může používat pouze výslovně povolené aplikace. Mezi uživateli se lehce přepíná v zamykací obrazovce a pro vstup do plnohodnotného účtu se používá číselný pin, který si při nastavení druhého uživatele vyberete. Velmi podobně řeší dětské účty i Windows Phone.

Windows Phone

Windows Phone je v přístupu k nákupům osamocen - vůbec je totiž neblokuje a navíc za tento svůj přístup ještě nebyl pokutován. Právě proto je zodpovědnost jen a čistě na majiteli zařízení. Nákupy lze naštěstí zaheslovat. Jděte do seznamu všech aplikací v telefonu a vyberte položku Nastavení Zde prstem přejeďte do strany, abyste se ze záložky Systém dostali do záložky Aplikace Zde zvolte Peněženku a případně se proklikejte tutoriálem, který na vás telefon spustí Zapněte chránění Peněženky PIN kódem Navíc musíte zaškrtnout ještě položku Chránit nákupy hudby a aplikací a nákupy v rámci aplikací pomocí PIN kódu Peněženky ​

Dětský koutek je zde řešen šikovně. Skrývá se v Nastavení pod položkou Dětský koutek. Při jeho nastavování se nastavuje i pin, který je potřeba při vyjetí z něj zadat. Povolujete jednotlivé aplikace pro dětský koutek a tento mód má pak i vlastní plochu s povolenými dlaždicemi. Ideální a stejné jako u Androidu, stejně jako přepínání mezi uživatelem a dětským koutkem, které probíhá přes zamykací obrazovku. Problém je však v tom, že při aktivovaném dětském koutku se nemusí pin pro vstup do hlavního účtu zadávat vždy. Pin se totiž zadává pouze v případě, že se z dětského koutku chcete dostat do plnohodnotného módu, případně jednou za určený čas - to musíte přenastavit opět v nastavení v Zamykací obrazovce, kde lze nastavit i vyžadování pinu vždy, což při použití s dětským koutkem rozhodně doporučujeme. Zde se pak i pin zamykací obrazovky úplně vypíná, až ho nebudete potřebovat.