Finanční gramotnost jako cesta ke snížení nákladů

09.11.2023

Finanční gramotnost představuje soubor pravidel, znalostí a hodnotových postojů, podle nichž hospodaříte. Dále to, jak o penězích přemýšlíte. Umění finanční gramotnosti vás může ochránit před dluhovou spirálou a zároveň vám umožní zabezpečit nejen sebe, ale také vaše nejbližší.

Nekupujte zbytečnosti

Před každým nákupem si položte otázku, zda danou věc opravdu potřebujete a zda vás učiní šťastnějšími. A ptejte se opravdu u všeho. Hlavně u levných drobností. Tady se totiž peníze "ztrácejí" nejčastěji. Vyškrtněte ze svých výdajů zbytečnosti. Když jdete nakupovat jídlo, nakupujte opravdu jen to nejnutnější. Nemusíte si samozřejmě odpírat úplně všechno. Klidně si stanovte určitou částku, kterou můžete utratit za "zbytečnosti". Mějte však na paměti, že ji v žádném případě nesmíte překročit.

Zapisujte si každý výdaj

Tento bod velmi úzce souvisí s tím předchozím. Díky každodenním zápiskům totiž nejlépe odhalíte zbytečnosti, které nakupujete. Zkuste si alespoň jeden měsíc vést finanční deník, do kterého zapíšete každý nákup. Zapisujte opravdu důkladně. Nezapomeňte ani na zdánlivé drobnosti. Možná se na konci měsíce budete divit, jaké nesmysly jste nakoupili. A třeba konečně zjistíte, kam ty pracně vydělané peníze mizí.

Každý nákup si důkladně promyslete

Impulzivní jednání je sice v některých případech povolené, u nakupování je však spíše na obtíž. Často nás totiž svádí k nakupování zbytečností, čímž se opět vracíme k prvnímu bodu. Tentokrát však nemáme na mysli to zmíněné jídlo, ale spíše dražší položky. Jak impulzivní nákupy fungují? Když máte v ruce překrásný zimní kabát, schopnost vyhodnotit, zda se jedná o zbytečnou koupi, je značně omezena. V tu chvíli je totiž kabát naprostou nezbytností. A jaké je řešení? Kabát vám z obchodu neuteče. Vraťte se v klidu domů a celé si to ještě jednou promyslete. Pokud zjistíte, že bez něj můžete docela klidně žít (a v zimě nezmrznete), nekupujte ho.

Zapomeňte na platby kartou

Platby kartou jsou v dnešní době velmi populární. Jsou totiž jednoduché, rychlé a ve většině případů také bezpečné. Jejich problémem je však paradoxně právě to, že vám peníze neprocházejí rukama. Hůře si je tak představíte a je pro vás snazší je utratit. Své výdaje poté nemáte pod kontrolou. Zkuste chvíli platit veškeré útraty hotově. Sami uvidíte ten rozdíl.