Dotační program: Nová zelená úsporám Light

10.03.2023

Zjistěte, jak nejlépe využít dotaci Nová zelená úsporám Light na zateplení domu: izolaci střechy, podlah půdy a stěn domu anebo výměnu oken a dveří. Jaké úpravy mají na spotřebu největší vliv a kolik stojí.

Program Nová zelená úsporám Light je určen všem vlastníkům i spoluvlastníkům rodinných domů v seniorském věku, případně žadatelům pobírajícím dávky na bydlení. Aby bylo možné dotaci získat, musí být daná nemovitost majetkem žadatelů. Ti musí mít zároveň v domě trvalý pobyt déle než od 12. 9. 2022.

Cílem programu je zajistit finanční prostředky na částečné zateplení a renovace také lidem s nižšími příjmy, jichž se energetická chudoba dotýká nejvíce.

Faktem je, že za 150 tisíc korun lze snížit výdaje za energie až o 25 procent, což u staršího nezatepleného domu může snížit měsíční zálohy o 3000 až 6000 korun.

Za peníze z dotace Nová zelená úsporám Light, lze až o 25 % snížit náklady na energie. Měsíčně tak můžete ušetřit až několik tisíc korun. Protože peníze na práce můžete čerpat předem, nemusíte ze svého utratit ani korunu.

Možnosti stavebních úprav jsou předem dané: můžete provést tepelnou izolace šikmé střechy či ploché střechy, zaizolovat podlahu na půdě, zateplit stěny domu anebo vyměnit okna a dveře. Na nový kotel či tepelné čerpadlo jsou k dispozici jiné dotace.

Protože nejlevnější energie je ta, kterou nepotřebujete, udělejte nejdříve stavební úpravy s nejvyšší účinností.

Zateplete střechu nebo stropy, kudy uniká až 25 % tepla. Pokud vám nějaké peníze zbydou, můžete zateplit část fasády anebo vyměnit několik starých oken či dveře.

S návrhem projektu a posouzením, jaké stavební úpravy vám přinesou nejvíce úspor, vám pomohou takzvaná Energetická konzultační a informační střediska. Ta poskytují poradenství zdarma a zároveň pomohou se získáním.