Datová schránka Vám může ušetřit čas a starosti

08.04.2019

Pokud máte založenou datovou schránku, nemusíte se obávat toho, že vám nebude doručen důležitý dokument. Budou Vám do ní chodit zprávy ze soudu, policie, úřadů a ostatních orgánů státní správy. Díky datové schránce můžete s úřady komunikovat výlučně elektronicky. Také můžete jejím prostřednictvím získat bezplatně mj. i výpis z rejstříku trestů. Zřízení a využívání datové schránky pro občany je bezplatné a jednoduché. V principu datová schránka funguje podobně jako email, takže nepřijde Vám dopis poštou, ale přijde Vám zpráva v elekronické podobě. Do datové schránky se přihlašujete přes webovou stránku mojedatovaschranka.cz

Díky datové schránce si ušetříte starosti i čas.

Máte tak jistotu, že Vám budou doručeny důležité dokumenty, které by Vám nemusely být poštou doručeny. Navíc ušetříte čas v situacích, kdy musíte pro dopis na poštou, pakliže Vás pošta doma nezastihla. Nebývá výjimkou, že lidé, kteří se často stěhovali a neuvedli novou adresu všem společnostem a orgánům, se kterými byli ve spojení, mohlo se tak snadno stát to, že dokumenty nebyly doručeny a díky tomu mohly nastat potíže. Někdy to vedlo až k tomu, že se lidé dostali do exekuce, a to kvůli pokutám či nedoplatku na pojištění apod.

Díky datové schránce můžete s úřady komunikovat elektronicky.

Dokonce lze k přístupu do datové schránky může její držitel navíc zmocnit i někoho dalšího, například v rodině, aby za něj vyřizoval úřední korespondenci. Zpráva zaslaná datovou schránkou nevyžaduje ani zaručený elektronický podpis, a je přesto považována za prověřenou. Pokud tedy například odjedete na delší dobu do zahraničí, můžete bez problémů přijímat písemnosti kdekoli na světě.

S přístupovými údaji k datové schránce se můžete přihlásit do informačních systémů sociální i finanční správy. Tam naleznete důležité údaje o stavu svých účtů důchodového a sociálního pojištění, daňových povinností atd.

Pomocí datové schránky můžete podávat všechna povinná přiznání.

Viz https://eportal.cssz.cz/  a https://www.daneelektronicky.cz

Výpisy z veřejných i neveřejných rejstříků a registrů získáte zdarma do své datové schránky, zatímco za jejich papírové vyhotovení byste jinak museli platit nemalé poplatky.

  • výpis z rejstříku trestů

  • výpis bodového hodnocení řidiče

  • výpis z insolvenčního rejstříku

  • výpis z živnostenského rejstříku

Pokud si povolíte příjem Poštovních datových zpráv, mohou Vám do datové schránky zasílat písemnosti i soukromoprávní subjekty, jako jsou například banky, pojišťovny, dodavatelé energií apod.

Jak si zřídit datovou schránku:

Osobně na Czech POINTu

Stačí si zajít na kontaktní místo veřejné správy - Czech POINT, které najdete na vybraných pobočkách České pošty, s. p. případně městských úřadů. Většina žádostí o zřízení datové schránky fyzické osoby i podnikající fyzické osoby je na místě rovnou vyřízena a žadatel si odnáší potvrzení o zřízení datové schránky obsahující identifikátor datové schránky.

Jakmile máte zřízenou datovou schránku a máte již aktivační údaje, můžete do ní vstupovat na uživatelského jména a hesla přes webovou stránku www.mojedatovaschranka.cz

Více informací o datových schránkách můžete najít zde:

https://chcidatovku.cz/

www.datoveschranky.info