Co je to pasivní příjem a jaké jsou druhy

22.06.2020

Ačkoli vydělávání pomocí pasivního příjmu nemusí vyřešit vaše problémy okamžitě, v dlouhodobého horizontu vám tento druh výdělku může zajistit slušný příjem a zajistit vám bezstarostný život a důstojný důchod. Okolo tohoto typu příjmu se točí mnoho nejasností, a proto je třeba si vyjasnit, co sem lze řadit, a co už ne.  A které výdělky se do pasivního příjmu často mylně řadí, i když pasivní vůbec nejsou?

Co je to pasivní příjem

Pasivní příjem jsou peníze, které vyděláváte, když aktivně nepracujete za plat. Tedy nesměňujete váš čas za peníze v práci jako většina lidí, ale necháte peníze pracovat nepřetržitě pro vás. 

Mezi příklady pasivních příjmů patří dividendy z investic, příjmy z nemovitostí, úroky z půjček, příjmy z podnikání na internetu, z reklamy na blogu apod.

Dalšími pasivními příjmy mohou být poplatky za licence nebo patenty, prodej informačních produktů na internetu (ebooky, online kurzy apod.) nebo jiné podnikání nevyžadující vaši přítomnost.

Pasivní příjem se generuje z aktiv. Existují pouze dva způsoby, jak tyto aktiva vytvořit.

Investovat peníze

Pokud máte k dispozici peníze, můžete je investovat. Tyto způsoby pasivních příjmů obvykle vyžadují minimální úsilí. Své peníze zapojíte a budou vám generovat výnosy.

Investovat čas a úsilí

Nemáte-li k dispozici více peněz, budete muset vynaložit na budování aktiv pasivního příjmu váš čas a přiložit ruku k dílu. Může se stát, že i v tomto případě bude třeba počítat s vynaložením určitých finančních prostředků. Příjmy z těchto zdrojů však v dlouhodobém horizontu mohou být vyšší.

Jaký je rozdíl mezi aktivním a pasivním příjmem?

Aktivní příjem znamená vydělávání peněz výměnou za službu. Může to být plat, hodinová mzda, provize apod. Jedná se tedy směnu vašeho času za peníze.

Tímto způsobem si vydělává většina lidí. Nevýhodou je, že jste limitováni vaším časem a i kdybyste (teoreticky) pracovali 24 hod. denně s hodinovou sazbou 100 Kč, tak si prostě více než 2400 Kč denně nevyděláte.

To samé platí, když dostáváte fixní plat 30000 Kč měsíčně - za daný měsíc v práci prostě více peněz nedostanete. Váš příjem však může být teoreticky neomezený.

Stačí si k zaměstnání vybudovat příjem pasivní - čím více různých příjmů, tím lépe. Třeba jednou váš pasivní příjem převýší ten aktivní a získáte více volného času pro vaše záliby a budování dalších pasivních příjmů.

Příklady pasivních příjmů

Natáčejte na YouTube video

Používání YouTube v posledních letech raketově roste. Můžete natočit video na YouTube na jakékoliv téma z oblasti, která Vás zajímá - hudba, kurzy, komedie, recenze - všechno, co chcete. Potom jen umístit toto video na YouTube. Dále můžete využít "Google AdSense" a automaticky zobrazovat reklamy ve Vašich videích. Při tvorbě a točení videa musíte odvézt nějakou práci, ale jen jednou a začít si generovat pasivní příjem po dlouhou dobu. Čím více videí natočíte, tím se vám zisky začnou násobit. Informace o tom, "Jak se stát YouTuberem", se začátky s natáčením, potřebným vybavení a dalšími informacemi najdete na informačním videu.

Vyzkoušejte affiliate marketing

Tento tip je vhodný pro lidi, kteří mají své vlastní webové stránky nebo vlastní blog. Můžete propagovat konkrétní výrobky nebo služby a za provizi z prodeje a dostávat peníze za reklamu. Není to tak těžké, jak si možná myslíte. Existuje tisíce společností po celém světě, které chtějí propagovat a prodávat své zboží prostřednictvím co největšího počtu míst, jak je to jen možné.

Nejlepší je, pokud propagovaná služba nebo výrobek nějakým způsobem souvisí s charakterem a zaměřením vašich webových stránek. Stránky můžete snadno vytvořit pomocí on-line nástrojů. Použití je snadné, zvládne ho jistě každý. Affiliate marketing je jednou z možností, jak si zajistit pasivní příjem.

Dejte své fotografie na internet a vydělejte peníze

Baví vás fotografování? Pokud ano, můžete mít své hobby rychle přeměnit na zdroj pasivního příjmu. Na stránkách jako je "123RF", "Shutterstock" nebo "iStockphoto" můžete nabídnout své fotografie k prodeji. Za každé stažení fotografie vám bude připsána provize daná procentem nebo pevnou částkou. Tímto způsobem může být jeden snímek prodáván dlouhodobě a opakovaně. Pro vás to znamená, že obdržíte provizi opakovaně. Musíte jen nabídnout své snímky na těchto webových stránkách a o ostatní se již postará jejich provozovatel.

Nakupte akcie s vysokou dividendou

Tím, že budete investovat do akcií s vysokou dividendou, si můžete vygenerovat stabilní pasivní příjem, který bude vyšší, než úroky na spořících účtech v bance a lépe zhodnotíte investované peníze.

Měli byste také vědět, že tyto akcie mají růstový potenciál zhodnocení kapitálu. Prakticky tak můžete mít zároveň příjem ze dvou zdrojů. Z dividend a zvýšení kapitálové hodnoty akcie. Pro investování do akcií potřebujete mít zřízen makléřský účet a ihned můžete začít obchodovat s akciemi prakticky z celého světa. Pokud nemáte zkušenosti a odvahu investovat do akcií přímo na burze, může investovat své volné finanční prostředky prostřednictvím odborníků z investičních fondů Portu.cz

Napište eBook

To může být zpočátku hodně práce, ale jakmile jednou nabídnete eBook k prodeji, můžete si dlouhodobě zajistit pasivní příjem. Prodávat můžete prostřednictvím vlastních webových stránek nebo svoji eBook knihu nabídnout přes e-shopy webů, zaměřených na elektronické knihy. "Jak prodávat eBook" vám napoví video.

Získejte bonusy při platbě kreditní kartou

Bonusy z nákupů placených kreditních kartou banky ve značné míře omezily. Důvodem je Evropská regulace, která snížila výrazně poplatky obchodníků bankám za transakci platební kartou z cca 1% na 0,2 %. Banky, které nabízí bonusy za platby kreditní kartou je potřeba vybírat dle aktuální nabídky. Doporučujeme každou nabídku s bonusem detailně prostudovat.

Prodávejte své vlastní produkty on-line

Možnosti jsou v podstatě nevyčerpatelné - opravdu můžete prodávat všechny produkty a služby on-line. Může to být něco, co jste sami vyrobili nebo něco digitálního (jako např. software, mobilní aplikace, DVD nebo videa).

Vytvořte si vlastní webové stránky nebo blog pro recenzi a prodej svého produktu. Na vybraném hostingu si za pomoci editoru snadno vytvoříte vlastní webové stránky. Pro prodej můžete využít například i světoznámý obchodní portál Amazon a nabídnout svá díla do celého světa.

Kupte nebo navrhněte vlastní blog

Každoročně je na internetu vytvořeno tisíce blogů a tisíce jich v krátké době vlastníci nevyužijí. Pokud si zakoupíte nějaký blog s dobrým trafficem, může dokonale posloužit jako zdroj zajímavého pasivního příjmu. Většina blogů používá "Google AdSense", ze kterého proudí zdroj příjmu za zveřejnění Google reklam na webových stránkách.

Podobně na něm můžou umístit reklamy a inzerovat samotné firmy a společnosti, od kterých budete dostávat za zveřejněné reklamy pravidelné platby.

Splaťte dluhy z kreditních karet

Tím, že snížíte své fixní náklady, můžete začít vytvářet a generovat svůj pasivní příjem. To platí zejména u kreditních karet s často vysokým úročením.

Modelový příklad:

výše úvěru: 20.000,- Kč

měsíční splátka: 1.000,- Kč

úroková sazba: 1,95 % / měsíčně

délka úvěru: 26 měsíců

navýšení úvěru: 5.595,- Kč

úroková sazba: 24,6 % / ročně !!!

Doplacením dluhu na kreditní kartě ušetříte téměř 3.000,- Kč ročně. Tato peníze se dají využít jinde, aby peníze pracovaly pro vás a začali jste si budovat zdroj pasivního příjmu.

Napište knihu a obdržíte licenční poplatky

Podobně jako jako eBook, budete muset strávit mnoho času napsáním knihy. Tuto část práce musíte odvézt pouze jednou. Následně můžete knihu prodat a začnete dostávat pasivní příjem z prodeje. Toho můžete dosáhnout, pokud budete prodávat knihu přes vydavatele, který vám bude platit licenční poplatky za prodej. Dostanete určité procento z každé prodané knihy. Takto máte zajištěn dlouholetý zdroj příjmů. Podívejte se na instruktážní videa "Jak napsat a vydat svoji knihu".

Nabídněte online kurzy

Každý je odborník na určitou věc. Proč byste na ní nemohli udělat jednoduše online kurz? Existují různé cesty, jak si můžete vytvořit a vézt svůj vlastní online kurz. Jednoduchá cesta je použití www.vimvic.cz . Na stránkách je registrováno více než osm milionů studentů. Pokud tam nabídnete svůj online kurz, nemusíte už nic dalšího dělat. Co obsahuje online kurz? Dobrá otázka. Můžete ukázat videa, eBook, informační rozhovory a mnoho dalšího. Dokonce máte možnost nabídnout různé balíčky kurzů v různých cenových hladinách. Ty potom mohou být přizpůsobeny přesně požadavkům zákazníka.