Bolest hlavy - může být způsobena špatným zrakem

23.11.2023

Většina lidí se během svého života setká s bolestmi hlavy. Z větší části mají bolesti hlavy krátké trvání, jen několik minut nebo hodin. Málokdo z postižených ví, že za to mnohdy může nekorigovaná oční vada nebo jiné problémy se zrakem. A také, že tyto problémy jdou obvykle odstranit.

Časté bolesti hlavy a vazba na oči

Neustálé tepání na čele a spáncích, tupé bušení v lebce – kdo by to neznal. Bolesti hlavy jsou běžné. Čas od času jí trpí více než dvě třetiny lidí. Pro většinu lidí není bolest skutečnou, tedy vážnou, nemocí, ale spíše nepříjemnou obtíží. Vezmou si prášky proti bolesti a dál nepřemýšlejí o tom, proč je hlava vlastně bolí. 

Jen málokdo si uvědomuje, že bolest hlavy může pocházet z očí. Často za bolestí není žádné vážné oční onemocnění, ale pouze oční vada, kterou lze snadno napravit.

Které oční problémy mohou vést k bolestem hlavy?

Typickou příčinou bolestí hlavy může být zhoršení zraku. Mnozí z postižených si to ani neuvědomují. Zejména lidé, kteří dříve neměli špatný zrak, si zřídka spojují oči a bodavou bolest hlavy. I drobné nekorigované zrakové vady zatěžují oči: začínající presbyopie (vetchozrakost), lehká dalekozrakost nebo krátkozrakost. Příčinou může být i nepozorovaný astigmatismus. V závislosti na typu zakřivení oka vnímají postižení věci zblízka anebo na dálku jako zkreslené a rozmazané. Oční svaly se snaží kompenzovat vadnou refrakci a výsledkem jsou přetížené oční svaly a podrážděná citlivá nervová vlákna, která vyzařují do jiných oblastí hlavy. Typické potíže jsou únava, pálení očí a bolesti hlavy.

Stres a namáhání očí u elektroniky

Skutečnost, že stále více lidí trpí bolestmi hlavy souvisejícími se zrakem, má příčinu v digitalizovaném světě práce a v našem moderním způsobu života a komunikace. Neustálé používání digitálních médií a dlouhá práce před obrazovkou od našich očí vyžaduje hodně. I pro zdravé oči je mnohahodinové koukání do monitorů a chytrých telefonů enormní zátěž, protože vyžaduje přesné a ostré vidění na blízko. Vidění do blízka umožňuje malý sval oka (ciliární sval). Pokud se napne, oko vidí dobře na blízko. Pokud se však musí neustále napínat, může to bolet a způsobovat bolesti hlavy v oblasti očí.

Kdy byste měli s bolestí hlavy jít k lékaři?

Pokud je bolest velmi silná, nezmizí nebo se často opakuje. Je důležité objasnit, zda existuje organická příčina. Odborníci obecně radí navštívit očního lékaře, pokud bolesti hlavy přetrvávají nebo se vyskytují často, aby se vyloučilo onemocnění očí nebo mozku. Včasné oftalmologické vyšetření může zabránit vážnějším obtížím v budoucnu.