Barevné linky -  jak je správně rozlišovat?

13.10.2021

Jedná se o volání na čísla, která jsou specifická svojí předvolbou, a jsou účtována odlišně od standardních hovorů. Jak se v nich vyznat, abychom zbytečně nepřišli o peníze?

Největší pozor si dávejte na tzv. Žluté a duhové linky - 900, 906, 908 a 909

U telefonních čísel začínajících číslovkou 9 jsou sazby za volání vyšší než běžné ceny. 

Jedná se většinou o obchodní, inzertní a soutěžní služby. Samotná sazba se pak dá odvodit přímo ze samotného čísla. U čísel začínajících na 900, 906 a 909 se sazba odvíjí podle čísel umístěných na 4. a 5. místě. Samozřejmě jsou sazby uváděny s DPH. Ostatně poměrně dobře to znázorňuje tabulka níže.

Rozdělení ostatních barevných linek:

Zelená linka - 800

U čísel zelené linky volající neplatí nic. Jedná se tedy často o ta telefonní čísla, která společnosti využívají pro své zákazníky k tomu, aby se mohli zdarma dozvědět něco o produktech či službách. Často se jedná také o telefonní čísla technické podpory, call center apod. Nejdůležitější je ale to, že čísla zelené linky jsou pro nás zdarma.

Modrá linka - 810 až 819, 830 až 839, 843 až 846

Čísla modré linky značí volání se sdílenými náklady. Zde si tak mezi sebe volající a volaný náklady rozděluje. Cena je závislá na tom, jak ji stanoví operátor ve svém ceníku. Je důležité myslet na to, že tato čísla jsou účtována vždy. To, že máte neomezený tarif nebo nevyčerpané volné minuty, vás tedy před platbou navíc neochrání.

Bílá linka - 840 až 842, 847 až 849

Čísla bílé linky se označují univerzální přístupová čísla. Ta umožňují, aby se lidé dovolali držiteli z jakéhokoliv místa republiky za jednotnou sazbu. Jedná se spíše o historickou záležitost. V době, kdy ještě lidé nejčastěji používali pevné linky, rozlišovalo se meziměstské volání, a tudíž sazba byla při různých voláních jiná.