Bankovní identita

20.05.2021

Pokud získáte bankovní identitu a pokud ji budete aktivně využívat, nebudete si muset pamatovat značné množství různých hesel, protože vám bude stačit pouze to jedno do vašeho internetového bankovnictví. Heslo pak můžete mít v podobě elektronického klíče, SMS kódu, svého otisku prstu anebo například vámi vybraného slova. 

K čemu je bankovní identita užitečná

V budoucnu byste mohli bankovní identitu využívat kupříkladu k získání různých lékařských potvrzení, e-receptů. Pokud jste řidič, budete moci zažádat o výpis svého bodového stavu či jako řidič budoucí si budete moci podat žádost o řidičský průkaz. Budete ji moci využít i tehdy, kdy budete potřebovat výpis z rejstříku trestů. Dále ji budete moci použít kupříkladu k online žádosti o sociální dávky. Jejího využití se bude samozřejmě neustále rozšiřovat jak ve veřejné, tak i v soukromé sféře.

Je používání bezpečné?

Aktivní využívání bankovní identity (identifikace bankovní identitou) nabízí stejné zabezpečení, na které jste zvyklí ze svých přihlašování do elektronických bankovnictví. Nemůže se stát, že vaší bankovní identitu využije kdokoliv jiný. Vy budete ti, kteří dávají souhlas ke každému ověření.

Co o Vás banka sdělí třetí straně? Mohou úřady získat citlivé informace?

V žádném případě. Bankovnictví je nejregulovanějším odvětvím na trhu. Banky mohou sdílet osobní a jiná data pouze v zákonem definovaných situacích. Zde je velký rozdíl mezi bankou a jiným provozovatelem online služeb. Banky nemohou s daty klientů jakkoliv obchodovat, přeprodávat je. Data spravovaná bankami podléhají bankovnímu tajemství, a to je neprolomitelné. Ověřování identity pro třetí strany funguje tak, že v rámci online procesu dochází k ověření vaší totožnosti. Banka pouze potvrdí poskytovateli služby, že na druhém konci jste skutečně Vy.